• Atomowy

Czy warto zaufać dominacji Bitcoina?

Zaktualizowano: 18 mar


Atomowy Inwestor - czy warto zaufać dominacji Bitcoina?

Haj ho! Dzisiejszy wpis będzie trochę nieplanowanym wpisem, gdyż w głowie siedzą mi dwa inne niefinansowe tematy na artykuł, jednakże przebłyski w głowie czasami są dość ciekawymi pomysłami, dlatego postanowiłem zweryfikować ideę. Tym razem na warsztat wziąłem sobie tzw. dominację w kryptowalutach co zrodziło poniższą analizę. Zapraszam, gdyż wygląda całkiem obiecująco!


Artykuł na skróty:

 1. Czym jest dominacja w kryptowalutach?

 2. Jak obliczyć dominację kryptowaluty?

 3. Dominacja Bitcoina w trendzie wzrostowym a trendzie spadkowym

 4. Jakie są rodzaje dominacji w kryptowalutach?

 5. Kurs BTC/USDT vs BTC.D/USDT.D

 6. Podsumowanie metody inwestycyjnej opartej na dominacji Bitcoina


Czym jest dominacja w kryptowalutach?


Zanim przejdę do samej analizy mojego założenia, kilka słów wprowadzających w temat dominacji w kryptowalutach. W przypadku dominacji Bitcoina (BTC.D) mówimy o stosunku pomiędzy kapitalizacją rynkową BTC a łączną kapitalizacją całego rynku kryptowalut. Analiza trendu dominacji Bitcoina względem trendu samego Bitcoina może powiedzieć nam o możliwościach jakie daje nam rynek i w jakim punkcie się znajdujemy.


Jak obliczyć dominację kryptowaluty?


Tak na prawdę, dominację możemy wyliczyć dla wszystkiego, a dokładnie dla każdego wybranego coina, altcoina, shitcoina, memcoina czy dowolnej kryptowaluty. Korzystamy z równania:


Dominacja BTC (%) = (Kapitalizacja BTC) / (Kapitalizacja Kryptowalut)


Osobiście jednak uważam, że chcąc być tak w pełni dokładnym, należało by od łącznej kapitalizacji odjąć kapitalizację wszystkich stablecoinów, ponieważ nie stanowią one formy aktywa, które jest podatne na ruch cenowy i są odpowiednikiem fiatów (czyli pieniądza fiducjarnego).


Dominacja BTC (%) = (Kapitalizacja BTC) / ((Kapitalizacja Kryptowalut) – (Kapitalizacja Stablecoinów))


W rzeczywistości tak nie jest dlatego należy pamiętać, że łączna kapitalizacja kryptowalut uwzględnia również kapitalizację stablecoinów - i to stało się podstawą moich dalszych przemyśleń.


Dominacja Bitcoina w trendzie wzrostowym a trendzie spadkowym


Patrząc więc na zmianę dominacji samego BTC względem całego rynku (suma kapitalizacji wszystkich krypto monet) możemy wychwycić kilka fenomenów, ale przede wszystkim są one związane z tym, czy mamy trend wzrostowy czy trend spadkowy na Bitcoinie.


W trendzie wzrostowym:


Wzrost dominacji BTC -> altcoiny tracą na wartości w stosunku do BTC - to nie znaczy, że altcoiny nie rosną, rosną, ale BTC rośnie bardziej


Przykład:

BTC/USD: +250%

BTC.D: +30%

ALT.D: +100%

Wzrost dominacji BTC Wzrost ceny BTC

Spadek dominacji BTC -> altcoiny zyskują na wartości bardziej niż BTC - to nie znaczy, że BTC nie rośnie, rośnie, ale altcoiny rosną bardziej


Przykład:

BTC/USD: +2900%

BTC.D: -60%

ALT.D: +99800%

Spadek dominacji BTC Wzrost ceny BTC

W trendzie spadkowym:


Wzrost dominacji BTC -> zarówno altcoiny jak i BTC tracą na wartości, ale BTC traci mniej a altcoiny tracą znacznie mocniej


Przykład:

BTC/USD: -80%

BTC.D: +60%

ALT.D: -90%

Wzrost dominacji BTC Spadek ceny BTC

Spadek dominacji BTC -> dosyć rzadki scenariusz, BTC traci na wartości a altcoiny albo tracą mniej lub rosną na wartości. Taki scenariusz ma miejsce gdy rynek jest bardzo rozpędzony, i siłą rozpędu altcoiny idą do góry, trwa to dość krótko.


Przykład:

BTC/USD: -50%

BTC.D: -35%

ALT.D: +50%

Spadek dominacji BTC spadek ceny BTC

Jakie są rodzaje dominacji w kryptowalutach?


Zanim jednak przejdę dalej, chciałbym tylko nadmienić, że normalnie korzystam z poniższych dominacji jako wyznaczników sentymentu na rynku kryptowalut:


Dominacja Bitcoina - BTC.D - dominacja wskazująca na zachowanie się BTC względem całego rynku kryptowalut

Dominacja Ethereum - ETH.D - dominacja wskazująca na zachowanie się ETH względem całego rynku kryptowalut, większa dynamika ETH względem BTC może sugerować większe zainteresowanie altcoinami

Dominacja Tether - USDT.D - dominacja wskazująca na zachowanie się jednego z głównych stabecoinów względem całego rynku kryptowalut, jej wzrost sugerować może odpływ kapitału z kryptowalut do stabecoinów, zaś spadek dominacji przepływ kapitału ze stabecoinów do kryptowalut

Dominacja TOTAL - łączna dominacja wszystkich kryptowalut uwzględniająca BTC + ETH + Inne (w tym stablecoiny)

Dominacja TOTAL2 - łączna dominacja altcoinów (ETH + Inne + Stablecoiny) z pominięciem BTC

Dominacja TOTAL3 - łączna dominacja altcoinów (Inne + Stablecoiny) z pominięciem BTC oraz ETH


Kurs BTC/USDT vs BTC.D/USDT.D


Zaciekawiło mnie jak wyglądałby wykres dominacji Bitcoina, gdybyśmy podzielili go przez dominację Stablecoina (USDT), właściwie powinniśmy dostać coś na wzór kursu pary BTC/USD, ale jednak wykres nie dość, że idzie w drugim kierunku to w kanale Fibonacciego rysuje pewne interesujące minima i maksima.


Ciekawostka:

Jeżeli nie wiecie, to na TradingView, w polu wyszukiwania symboli możecie wprowadzać operacje matematyczne (dodawanie, odejmowanie, dzielenie, potęgowanie oraz odwrotność), między wybranymi symbolami, oczywiście najpierw trzeba się zastanowić czy wynik tej operacji ma sens i co może znaczyć znaczyć.


Wykres BTC/USDT - ten typ wykresu raczej nikogo nie dziwi, jest to wycena 1 Bitcoina w określonej ilości stablecoina (tether = dolar).

Wykres BTC.D/USDT.D - czym to właściwie jest i czy ma to sens? Dlatego moim wstępem do artykułu było zgrubne omówienie definicji dominacji i podkreślenie faktu, że uwzględnia ona kapitalizacje całego rynku w tym stablecoinów. Jeżeli się zastanowimy to to wyrażenie mówi nam o relacji kapitalizacji (marketcap) BTC względem kapitalizacji USDT.


Jak należało by rozumieć stosunek BTC.D/USDT.D? Myślę, że ten stosunek należy rozumieć następująco - jaka cześć całego dostępnego kapitału, na chwilę obecną jest ulokowana w BTC lub ulokowana USDT. Jeżeli stosunek BTC.D/USDT.D jest wysoko, to znaczy że większość kapitału jest ulokowana w BTC i najczęściej idzie to w parze z wysoką ceną BTC (w myśl zasady dużego popytu i małej podaży). Jeżeli zaś stosunek BTC.D/USDT.D jest nisko to znaczy, że kapitał bardziej jest lokowany w USDT niż w BTC. Ogólnie zauważyć można że ten wykres BTC.D/USDT.D maleje w czasie, ma ogólny trend spadający - dlaczego? Sądzę, że jest to związane z napływem coraz to nowszego kapitału do rynku kryptowalut, tym samym zwiększanie się kapitalizacji USDT, tym samym zwiększenie mianownika w ułamku BTC.D/USDT.D.

BTC.D/USDT.D BTC/USD wykres dominacja

Na powyższym wykresie znajdziesz dwa wykresy, BTC.D/USDT.D vs BTC/USD każdy ma nałożony 3 przedziałowy kanał Fibonacciego:

 • Przedział Fibo 0 - 0,5 -> przedział BUY BITCOIN / CHEAP

 • Przedział Fibo 0,5 - 1 -> przedział NOONES LAND

 • Przedział Fibo 1 - 1,6 -> przedział SELL BITCOIN / EXPENSIVE

Zauważyłem, że jeżeli zarówno na wykresie BTC.D/USDT.D oraz BTC/USD krzywe są w obszarze BUY BITCOIN/CHEAP to stanowiło to najlepszy przedział cenowy do akumulacji (partiami) Bictoina, jeżeli zaś na każdym wykresie krzywe weszły w obszar SELL BITCOIN/EXPENSIVE był to najlepszy moment do sprzedaży (partiami) Bitcoina. Ważne jest aby zarówno i jeden i drugi wykres były jednocześnie w tych samych przedziałach Fibo.


Powiązanie ze sobą kursu BTC/USD oraz BTC.D/USDT.D oraz wyznaczenie charakterystycznych minimów i maksimów daje możliwość wyznaczenia czasu i poziomów cenowych, które są atrakcyjne do akumulacji lub sprzedaży BTC. Jeżeli BTC/USD oraz BTC.D/USDT.D są wysoko to nie dość że cena jest wysoka to i kasy na rynku na zakupy już nie ma, jeżeli są nisko to nie dość, że BTC tani to i kasy jest dużo.


Na poniższym wykresie znajdziesz naniesione miejsce w których tylko jedna krzywa jest w wybranym przedziale i to nie był najlepszy moment do akumulacji lub sprzedaży - jeżeli myślisz o inwestowaniu w długoterminowym okresie czasowym.

BTC.D/USDT.D BTC/USD wykres dominacja

Aktualna sytuacja na rynku wygląda tak, że zarówno BTC.D/USDT.D oraz BTC/USD są nisko w przedziale 0 - 0,5, co prawda jeszcze bliżej poziomu 0,5 niż 0, ale to już jest ten przedział, który wcześniej historycznie pokazywał najlepsze momenty do akumulacji i wcale się nie zdziwię jeżeli zaliczymy jeszcze jedną korektę po poziomu fibo 0, czyli poziom cenowy ~28 kUSD/BTC.


Podsumowanie metody inwestycyjnej opartej na dominacji Bitcoina


Jeżeli rozważasz wykorzystanie tzw. dominacji w rynku kryptowalut to warto abyś miał na uwadze kilka ważnych elementów i uwzględnił je we metodzie inwestycyjnej, która właśnie opiera się na tym wskaźniku:

 1. Dominacja BTC - mówi o udziale kapitalizacji BTC w całym rynku kryptowalut z uwzględnieniem kapitalizacji stablecoinów. To tak jak byś chciał sprawdzić ile są warte wszystkie jabłka w sklepie względem wszystkich innych owoców w tym sklepie.

 2. Możesz obliczyć dominację dla dowolnej kryptowaluty dzieląc jej kapitalizację przez łączną kapitalizację rynku kryptowalut

 3. Dominacja BTC - analizując rosnącą lub spadającą dominację BTC należy uwzględnić czy mamy trend rosnący czy trend malejący BTC/USD - taka analiza pozwala na interpretację nastrojów na rynku

 4. Stosunek BTC.D/USDT.D - mówi o tym jaka cześć całego dostępnego kapitału, na chwilę obecną jest ulokowana w BTC lub ulokowana USDT. To tak jak byś chciał sprawdzić czy w sklepie jest więcej jabłek na straganie czy pieniędzy w kasetce u kasjerki. Jeżeli jest dużo jabłek to znaczy, że właściciel zainwestował w jabłka i kasy nie ma, jeżeli jabłek jest mało to jest dużo kasy na inwestycje.

 5. Powiązanie ze sobą kursu BTC/USD oraz BTC.D/USDT.D oraz wyznaczenie charakterystycznych minimów i maksimów daje możliwość wyznaczenia czasu i poziomów cenowych, które są atrakcyjne do akumulacji lub sprzedaży BTC. Jeżeli BTC/USD oraz BTC.D/USDT.D są wysoko to nie dość że cena jest wysoka to i kasy na zakupy już nie ma, jeżeli są nisko to nie dość, że BTC tani to i kasy jest dużo.

 6. W przypadku długoterminowego inwestowania zawsze najlepiej rozważyć wchodzenie i wychodzenie z danego aktywa partiami, dzięki czemu uśredniamy cenę wejścia.


Oczywiście to tylko teoria i analiza historycznych zachowań, nikt nie wie jak będzie się kształtować kurs Bitcoina czy dominacji, ale wychodzę z założenia, że jakiś plan i strategię trzeba mieć ! :)

 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną! Będę wdzięczny również za wszelkie polubienia oraz udostępnienia!

 

Pozdrawiam, Atomowy !