• Atomowy

Ile będziesz musiał pracować na 1 uncję złota?

Zaktualizowano: 8 mar


Atomowy Inwestor - Ile będziesz musiał pracować na 1 uncję złota

Witam ponownie wszystkich atomowych inwestorów. Po małej przerwie związanej z napiętą sytuacją między Rosją i Ukrainą, lub Rosją i resztą Świata, która na tyle mnie zaabsorbowała, że cały czas śledzę wiadomości z sieci oraz w TV (choć normalnie TV nie oglądam). Emocje powoli opadają, sytuacja staje się codziennością, więc powracam do moich atomowych działań i przemyśleń.


Całkiem niedawno opublikowałem artykuł - Astrologia Metali Szlachetnych - 10 sposobów na wycenę Złota i Srebra - w którym to zebrałem różne pomysły w jaki sposób można by było oszacować ile powinny aktualnie kosztować Metale Szlachetne w przypadku wystąpienia złotego rajdu na te wyjątkowe aktywa. Mam jednak jeszcze jedną, dosyć ciekawą analizę, która mi przyszła na myśl całkiem niedawno, która bazuje na minimalnym wynagrodzeniu i cenie złota i srebra. Zapraszam!


Artykuł na skróty

 1. Minimalne wynagrodzenie w USA vs Polska

 2. Minimalne wynagrodzenie w Polsce - 5 groszy na miesiąc

 3. Dlaczego piszę o minimalnym wynagrodzeniu?

 4. Minimalne wynagrodzenie w USA

 5. Ile roboczogodzin na 1 oz Złota lub 10 oz Srebra?

 6. Podsumowanie - korelacja ceny i roboczogodzin

Minimalne wynagrodzenie w USA vs Polska


W Stanach Zjednoczonych nie figuruje nic takiego jak minimalne wynagrodzenie, jakie powinien otrzymywać pracownik za miesiąc pracy. W Polsce mamy dochód minimalny, który w 2022 będzie wynosić około 3010 PLN. Z ciekawości spojrzałem jak kształtowało się wynagrodzenie minimalne na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Powiem wam, że aż mi szczęka opadła... i jest to na tyle interesujące, że postanowiłem poświęcić temu tematowi mały akapit.


Minimalne wynagrodzenie w Polsce - 5 groszy na miesiąc


Znalazłem w sieci historyczne poziomy minimalnego wynagrodzenia od 1956 roku. W tamtym roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 500 zł, które po denominacji jest warte tyle co współczesne 5 groszy. Tak, dokładnie, prawie 70 lat temu, można było wyżyć za współczesne 5 groszy na miesiąc...

 • Denominacja - jest to reforma walutowa, która polega na zastąpieniu aktualnej waluty nową bez ingerencji w kurs walutowy. W Polsce denominacja była w 1994, gdzie stosunek denominacji wynosił 10000:1 - czyli 10000 (stare) PLN = 1 (nowe) PLN).

Denominacja miała miejsce w 1994 roku, kiedy minimalne wynagrodzenie wynosiło 2.400.000 PLN (tak, dwa miliony czterysta). W 2022 minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 PLN, czyli aż 30.100.000 starych PLN-ów. Poniżej znajdziesz wykres jak zmieniało się wynagrodzenie minimalne w funkcji czasu, wynagrodzenie w całym okresie czasowym zostało przekalkulowane na aktualne (nowe) PLN. Widać że pomiędzy 1980 a 1992 (czyli 12 lat) wystąpiła znana naszym rodzicom hiperinflacja, a tak przed 1980 i po 1982 mamy dosyć liniowy wzrost wynagrodzenia. Liniowy wzrost wynagrodzenia nie występuje dlatego, aby nam się żyło lepiej tylko dlatego, aby niektórym starczało od ostatniego do ostatniego, kompensacja normalnej inflacji.


Dlaczego piszę o minimalnym wynagrodzeniu?


Otóż, zacząłem się zastanawiać, że skoro na rynku metali szlachetnych, były ewidentne 2 "hossy" w 1980 i 2011, to biorąc pod uwagę wycenę złota i srebra na tamten okres chciałem sprawdzić, jak bardzo "obciążające" dla portfela zwyczajnego Kowalskiego było kupno 1 uncji złota a następnie uwzględniając to "obciążenie" przenieść je na czasy współczesne, i wykorzystać do oszacowania poziomów wzrostów.


Niestety ze względu na brak dostępnego kursu USD/PLN przed 1984 roku, a przynajmniej nie mogłem się takich doszukać, stwierdziłem, że taką symulację wykonam dla minimalnego wynagrodzenia w USA.


Minimalne wynagrodzenie w USA


Jak pisałem wcześniej, w USA nie funkcjonuje nic takiego jak minimalne wynagrodzenie miesięczne natomiast od zawsze posługiwano się minimalną stawką godzinową. Nie jest to jednak stała minimalna wartość, a zależy od wielu czynników i może być różna dla np. pracowników produkcyjnych, rolników, kobiet i mężczyzn. U FRED'a znalazłem - Średnie godzinowe zarobki pracowników produkcyjnych i nie nadzorczych - po zapoznaniu się z wieloma innymi wpisami, przyjąłem to za punkt odniesienia.

 • Pracownicy produkcyjni i nie nadzorczy - do tej grupy należą osoby takie jak pracownicy biurowi i urzędnicy, warsztaty, sprzedawcy, operatorzy, kierowcy, lekarze, prawnicy, księgowi, pielęgniarki, pracownicy socjalni, pomocnicy naukowi, nauczyciele, kreślarze, fotografowie, kosmetyczki, muzycy, pracownicy restauracji, opiekunowie, obsługa, instalatorów linii i naprawiających, robotników zaangażowanych w wytwarzanie, przetwarzanie, montaż, kontrolę, odbiór, przechowywanie, przenoszenie, pakowanie, magazynowanie, wysyłkę, transport samochodowy, ciągnięcie, konserwację, naprawy, sprzątanie, usługi ochrony, rozwój produktu ....więc całkiem reprezentatywna grupa badanych.

Average Hourly Earnings of Production and Nonsupervisory Employees

Widać, że i w USA przyrost wysokości stawki godzinowej jest od 1965 roku w ciągłym trendzie rosnącym, co jest na pewno skorelowane z poziomem postępującej, wieloletniej inflacji. Poziom startowy to ~3 USD/h w 1965 roku, a współcześnie w 2022 stawka wynosi ~30 USD/h. Można więc z całą pewnością i sumiennością powiedzieć, że przez ponad 50 lat, siła nabywcza dolara spadła 10 krotnie (1000%). Nie ma się co ekscytować, gdyż nasza złotówka, osłabiła swoją zdolność nabywczą ponad 60000 razy, tak dokładnie, sześćdziesiąt tysięcy razy (3010 / 0,05 = 60200).


Ile roboczogodzin na 1 oz Złota lub 10 oz Srebra?


Mając dostępne historyczne ceny Złota oraz Srebra oraz dostęp do historycznej stawki roboczogodzin (rbh) w USA, posklejałem to wszystko razem, i wyliczyłem, ile w roboczogodzin kosztowała 1 oz Złota oraz 10 Srebra w latach kiedy ceny osiągały szczyty (1980, 2011).

 • W poniżej tabeli, możemy zauważyć, że w 1980 roku (680 USD/oz(Au), 36 USD/oz(Ag)) przy stawce minimalnej 6,5 USD/h należało poświęcić około 105 roboczogodzin na 1 uncję złota oraz około 55 roboczogodziny na 10 uncji srebra.

 • W 2011 roku, drugi istotny wzrost cen metali szlachetnych (po kryzysie z 2008 roku), przy stawce minimalnej 19,5 USD/h należało poświęcić około 92 roboczogodziny na 1 uncję złota oraz około 24 roboczogodzin na 10 uncji srebra.

 • Do niezbędnych symulacji przyjąłem średnią wymaganych roboczogodzin dla Złota (98 rbh) oraz Srebra (40 rbh).

Korelacja ceny złota srebra roboczogodziny USA

Mając na uwadze, że mamy 2022 rok:

 • aktualna cena złota ~1970 USD/oz

 • aktualna cena srebra ~26 USD/oz,

 • stawka roboczogodzin ~30 USD/h,

Dokonałem symulacji ceny złota i srebra dla 98 i 40 roboczogodzin, czyli prostymi słowami mówiąc, wyliczyłem jaka musiała by być cena Złota i Srebra, jeżeli ponownie będzie trzeba poświęcić 98 roboczogodzin na 1 oz Złota i 40 roboczogodzin na 10 oz Srebra. Obliczenia dały poziom cenowy -> Złoto 2940 USD/oz, Srebro 120 USD/oz (zielony kolor w tabeli).


Następnie założyłem, że skoro nieunikniony jest dalszy wzrost stawki godzinowej, można przyjąć że w 2030 osiągnie pułap od 35 do 50 USD/h, patrząc na poniższy wykres i trochę ekstrapolując w wyobraźni zależność. Przy aktualnej inflacji i wieloletnim trendzie wzrostowym mało prawdopodobne jest aby nagle w magiczny sposób ten trend się wyhamował lub odwrócił.

Stawka godzinowa USA Predykcja

Symulując, że mamy 2030 rok, gdzie szacowana stawka godzinowa może mieścić się w przedziale 35 - 50 USD/h oraz zakładając ponownie 98 roboczogodzin dla Złota oraz 40 roboczogodzin dla Srebra, możemy wyliczyć (tabela - niebieskie wartości), że w przypadku wystąpieniu szczytu hossy w 2030, przy takich założeniach możemy osiągnąć

 • Pułap cenowy dla Złota: 3430 - 4900 USD/oz

 • Pułap cenowy dla Srebra: 140 - 200 USD/oz


Podsumowanie - korelacja ceny i roboczogodzin


Dokonując autorefleksji stwierdzam, że po raz kolejny poziom wyceny złota na poziomie 3000 USD/oz oraz srebra na poziomie 100 USD/oz jest jak najbardziej realny a w dłuższej perspektywie ponowie wyższe poziomy rysują się na horyzoncie.

Złoto Srebro Roboczogodziny USA Stawka Minimalna

Tak samo jak korelowane jest Złoto do S&P500 czy DJI, tak samo można skorelować ilość wymaganych roboczogodzin do ceny złota lub srebra. choć ta metoda ma trochę inny, bardziej psychologiczny aspekt, a mianowicie mówi nam o tym, ile jesteśmy w stanie poświęcić swojego minimalnego dochodu na zakup 1 uncji złota czy też 10 uncji srebra. Zakładając, że skoro w przeszłości byliśmy w stanie poświęcić, średnio, 98 roboczogodzin na 1 uncję złota lub 40 roboczogodzin na 10 uncjo srebra, to czy tym razem będzie inaczej?


Pewnie, że może być inaczej, ale historia lubi się powtarzać, świadomi ludzie, inwestorzy chcą zabezpieczyć kapitał lub życiowe oszczędności przed namacalną inflacją, a może i kolejną hiperinflacją?


Boom!

 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, komentarze, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną!

 

Pozdrawiam, Atomowy !