• Atomowy

Jak inwestować w kryptowaluty długoterminowo?

Zaktualizowano: 24 lut


Atomowy Inwestor - Inwestycje Długoterminowe Bitcoin Kryptowaluty

Dziś chciałbym podzielić się z Wami moją strategią, którą wprowadziłem od 01.01.2022 w temacie inwestowania długoterminowego w kryptowaluty. Samego tematu kryptowalut nie będę dziś poruszać, myślę, że jest wiele interesujących kanałów na YouTube, które warto śledzić (co sam robię), i nie ma sensu odgrzewać ponownie tego samego kotleta.


Czy kryptowaluty to scam? Czy bitcoin to piramida finansowa? Czy bitcoin będzie po milion dolarów? Niestety nie odpowiem, Ci na te pytania, gdyż jako świadomy inwestor (Czy ten osobisty czy ten finansowy), na pewno wiesz, że to Ty ponosisz ryzyko i to Ty musisz wiedzieć co robisz. Zachęcam Cię jednak to tego artykułu, gdyż omówię moją strategię na minimum 4 lata, a może i więcej lat. Jeżeli więc zastanawiasz się jak inwestować długoterminowo - zapraszam!


Artykuł na skróty:

 1. Filozofia inwestowania długoterminowego

 2. Od czego zacząć inwestycje?

 3. Czy inwestycje długoterminowe są opłacalne?

 4. Inwestuje 50$ co miesiąc od 2000 roku w wybrane aktywo!

 5. Straszna strategia inwestycyjna na Bitcoina!

 6. Co to jest Greed & Fear Index?

 7. Jak jest liczony Greed & Fear Index?

 8. Moja strategia na długoterminową inwestycję w Bitcoina.

 9. Symulacja inwestycji w BTC w perspektywie długoterminowej.

 10. Atomowa strategia na Bitcoina?

 11. Podsumowanie mojej strategii na Bitcoina

 12. Korzyści w inwestowaniu długoterminowym


Filozofia inwestowania długoterminowego


Przede wszystkim, ustalmy co to jest inwestowanie długoterminowe i po co się to robi, i czy to się właściwie opłaca? W krótkich żołnierskich słowach można by to ująć następująco:

 • systematyczne (nawykowe?) dokonywanie zakupu wybranych aktywów po cenie rynkowej w kilku kolejnych latach za określoną sumę pieniędzy

Tak właśnie postrzegam inwestowanie długoterminowe - interpretacja własna. Brzmi trochę banalnie i takie też właśnie jest, choć trzeba doprecyzować kilka składowych:

 • systematycznie - należy przyjąć pewną własną strategię, regułę na podstawie której dokupujesz dane aktywa. Pamiętaj, że nie może to być sprzeczne z Twoim budżetem finansowym, zapotrzebowaniem na bieżące wydatki. Raz w tygodniu? Raz w miesiącu? Możesz również dokupować zawsze jak odłożysz np 100, 200 zł, możesz też przyjąć strategię, że 20% tego co Ci zostanie pod koniec miesiąca inwestujesz, albo odmów sobie 1 przyjemności w miesiącu i tą kwotę przeznacz na inwestycje. Znajdź swoją drogę.

 • wybrane aktywa - zdecyduj w co chcesz inwestować, wachlarz możliwości jest spory - akcje, indeksy giełdowe, kryptowaluty, metale szlachetne, ETF, waluty. Mądrym posunięciem jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, czyli nie trzymanie jajek w jednym koszyczku. Zawsze istnieje pewne ryzyko. Jeżeli jednak dysponujesz małym kapitałem (to nic złego!) skup się na takich, które nie wymagają większego kapitału. Znajdź swoją dziedzinę.

 • cena rynkowa - przy tak długim okresie inwestycyjnym, szczerze, cena zakupowa aż tak nie gra roli. Oczywiście, jeżeli znasz choć trochę analizę techniczną wykresów giełdowych, możesz w ciągu danego miesiąca spróbować oszacować pewne prawdopodobieństwo lokalnego dołka cenowego i tym samym kupić po bardziej okazyjnej cienie. Możesz również przyjąć strategię, że na początku miesiąca ustawiasz zlecenie zakupowe po niższej cenie niż cena rynkowa, a jeżeli nie zostanie zlecenie wypełnione do końca miesiąca to ostałego kupujesz po cenie rynkowej. Ustal własne zasady gry,

 • kilka lat - okres czasu jest dosyć ważny. Przy inwestowaniu długoterminowym mówimy raczej o latach, może dekadach? Wszystko zależy od tego, po co inwestujesz. Jeżeli chcesz szybko zarobić, to to nie jest artykuł dla Ciebie. Jeżeli chcesz po prostu utrzymać siłę nabywczą pieniądza i przy okazji mieć coś z tego więcej, to jesteś we właściwym miejscu. Weź pod uwagę także swój wiek i swoje zdrowie. Jeżeli jesteś młody i nie chorujesz na nic poważnego, prawdopodobnie osiągniesz wiek dojrzały - obecnie w Polsce do wieku 65 lat dożywa 89,1% kobiet i 74,7% mężczyzn (GUS, 2018). Jesteś Panem swojego losu.

 • suma pieniędzy - kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od bardzo wielu czynników i zmiennych. Twojej aktualnej sytuacji biznesowej, rodzinnej, społecznej, zawodowej, majątkowej. Przede wszystkim i obowiązkowo, poświęć tyle ile możesz stracić. Jeżeli jesteś gotowy stracić np. 100 zł miesięcznie to może to jest dobry pomysł, jeżeli 1000 zł sam znasz siebie najlepiej. Postępuj jednak elastycznie, jeżeli z jakiś powodów nie możesz dokonać inwestycji w wybranym miesiącu to nie wpłynie to zbytnio w prospektywnie wieloletniej na wynik. Jeżeli jednak sytuacja się powtarza regularnie to chyba musisz przemyśleć swój plan działania. Nie rozbijaj swojej świnki skarbonki.

Można więc zatem powiedzieć - "Znajdź swoją drogę i swoją dziedzinę, następnie ustal własne zasady gry mając na uwadze aby nie rozbić swojej świnki skarbonki". Uczyń to łatwym, oczywistym, atrakcyjnym i satysfakcjonującym.


Od czego zacząć inwestycje?


Zacznij inwestycje od edukacji i zrozumienia wybranego aktywa. Poznaj czym jest, co na nie wpływa, sprawdź jego historię, sprawdź kluczowe momenty. Jeżeli myślisz o inwestycji długoterminowej to pewniejszym będzie wybór aktywów które mają już pewną ugruntowaną historię na rynku i są znane jako aktywa bezpieczne - fizyczne metale szlachetne, indeksy kluczowych spółek giełdowych i bitcoin. Zdecydowanie większość informacji o tych aktywach znajdziesz w sieci choć polecam też sięgnięcie do fachowej literatury, ale bez przesady, w końcu zamierzasz inwestować przez najbliższe lata więc na pewno zdążysz.


Nie stań się jednak typem inwestora teoretyka. Czyli takiego, który liczy, analizuje, spekuluje, koncypuje, teoretyzuje ale kompletnie nie inwestuje. Myślę, że wiesz o co chodzi, Zacznij działać a reszta też przyjdzie.


Czy inwestycje długoterminowe są opłacalne?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy dokonać analizy historycznej kilku kluczowych aktywów, które od dekad są wyznacznikami rynkowymi. W mojej analizie wziąłem pod uwagę wartość indeksu S&P 500 (SPX), Dow Jones (DJIA), NASDAQ oraz cenę złota (XAU) oraz srebra (XAG). Oczywiście stricte samego indeksu nie można zakupić, celem indeksu jest miara kondycji danego sektora, jednakże współcześnie można posłużyć się jakimś zaufanym ETF-em.


Dla osób które nie wiedzą czym są powyższe aktywa, bardzo krótkie wyjaśnienie:

 • S&P 500 (SPX) - (Standard & Poor's 500) indeks giełdowy, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji (w tym trzy największe firmy Apple, Microsoft, Exxon), które są notowane na New York Stock Exchange.

 • Dow Jones Industrial Average (DJIA) - jeden z najstarszych indeksów akcji spółek notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ. Indeks stworzony przez Charlesa Dowa i Erdwarda Jonesa (statystyk). Składa się z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw.

 • NASDAQ Composite - indeks giełdowy, w skład którego wchodzi ponad 3000 akcji a znaczna część z nich należy do największych firm technologicznych na świecie. - głównie koncentruje się na branży technologicznej (Google, Intel, Microsoft, Apple)

 • Złoto (XAU) - cena złota, jako głównego szlachetnego metalu inwestycyjnego, wykorzystywanego w sektorze przemysłowym, technologicznym i jubilerskim.

 • Srebro (XAG) - cena srebra, jako drugiego głównego szlachetnego metalu inwestycyjnego, wykorzystywanego w sektorze przemysłowym, technologicznym i jubilerskim.

W poniższej autorskiej analizie, przyjąłem prostą strategię. Co by było gdybym od 2000 roku, inwestował raz w miesiącu 50 dolarów w jedno wybrane aktywo?


Inwestuje 50$ co miesiąc od 2000 roku w wybrane aktywo!


Zgodnie z przyjętą wcześniej definicją inwestowania długoterminowego. Co celów analizy wyeksportowałem sobie cenę poszczególnych indeksów giełdowych (od 2000 roku) oraz metali szlachetnych (od 2001 roku) w interwale miesięcznym, i następnie przyjąłem, że zakup aktywa odbył się po średniej cenie (średnia liczbowa z ceny maksymalnej, otwarcia, zamknięcia i minimalnej). Do tego celu skorzystałem z darmowych danych na portalu https://finance.yahoo.com.


Następnie wyliczyłem "co by było gdybym" na podstawie przyjętego scenariusza raz w miesiącu od 2000 roku bez względu na otoczenie ekonomiczne dokonywał zakupu wybranego aktywa. Poniżej możecie znaleźć dane oraz omówienie wyników.Na podstawie obliczeń, przez okres 22 - 21 lat, zainwestowałbym odpowiednio 13250$ lub 10800$. Pewnie pomyślisz że to sporo, jednak weź pod uwagę, że 50$ na miesiąc to chyba nie jest astronomiczna kwota, jedynie okres czasu jest tutaj znaczący. Niezależnie od otoczenia ekonomicznego inwestycja tych 50$ miesięcznie umożliwiła by zwiększenie wartości aktywa od 201 do 522% (2,01 do 5,22 razy!) co daje około 11 - 24% wzrostu wartości aktywa rocznie! Nawet dywersyfikując koszyk inwestycyjny i rozkładając te 50$ po 10$ na każde wybrane aktywo, uzyskalibyśmy wzrost wartości aktywa o 311% co daje średnio 15% wzrostu rocznie. Wnioski nasuwaj się same. (Proszę uwzględnić, że poniższe obliczenia nie uwzględniają podatku dochodowego oraz wszelkich kosztów związanych z zakupem, utrzymaniem konta, utrzymaniem aktywa itd.).


Straszna strategia inwestycyjna na Bitcoina!


Analogiczną strategię jak do rynków tradycyjnych, opisanych wyżej, przyjmuje od 01.01.2022 w kwestii długoterminowego inwestowania w kryptowaluty. Inwestowanie w ten sektor rozpocząłem niespełna 2 lata temu i przez ten okres zrozumiałem tą technologię (na akceptowalnym dla mnie poziomie technologicznym), oraz fakt że jest to na prawdę bardzo perspektywiczny sektor, którego adopcja przyspiesza w astronomicznym tempie.


W przypadku długoterminowego inwestowania na Bitcoina przyjąłem strategię regularnych zakupów tego aktywa za każdym razem, kiedy wskaźnik strachu (Greed & Fear Indeks) pokaże Fear lub Extreme Fear. Zakładam inwestowanie na przestrzeni 4 - 10 lat.


Co to jest Greed & Fear Index?


Jest to miara kondycji i emocji rynku, w tym przypadku mówimy o rynku kryptowalut. Zasada w logicznym rozumieniu jest bardzo prosta, ale w psychologicznym aspekcie jest bardzo trudna gdyż mierzymy się ze swoimi słabościami.

 • Extreme Fear - inwestorzy są bardzo zaniepokojeni spadkami lub narracją otoczenia, co napędza sprzedaż aktywów. Jednakże czy nie jest to aby okazja aby zacząć skupować aktywa po okazyjnych cenach?

 • Extreme Greed - inwestorzy są rozemocjonowani wzrostami, dodatkowo pojawią się FOMO (fear of missing out - strach przed utratą), który sprawa że Ci którzy nie byli zdecydowani na zakup aktywa w strachu - kupują na wzrostach i podsycają rynek. Czy to ie jest jednak moment, w którym należy zacząć powoli pozbywać się aktywa, gdyż niebawem nadciąga korekta?

Jak jest liczony Greed & Fear Index?


Jak możemy znaleźć na stronie Alternative.me jest to wzięcie pod uwagę pewnych danych, wskaźników, w zdefiniowanym ujęciu procentowym. W przypadku wskaźnika Greed & Fear brane są pod uwagę:

 • Zmienność - analiza zmienności akcji cenowej BTC w stosunku do ostatnich 30 i 90 dni. Uważa się, że wyjątkowy wzrost zmienności może być oznaką nadchodzącego "Rynku Strachu".

 • Dynamika/Wolumen - duża dynamika i wolumen zakupowy w ostatnich 30 i 90 dniach. Uważa się, że wysoki wolumen zakupowy w ujęciu względnym może wskazywać, że rynek staje się zachłanny i jest to oznaka "Rynku Chciwości".

 • Media społecznościowe, Ankiety - analiza nastrojów społecznościowych jako głównych kanałów informacyjnych od kątem predykcji cenowych i zachowania rynku. Brane pod uwagę i zliczane hashtagi przede wszystkim Bitcoina oraz interakcja z tymi hashtagami. Wysoki wskaźnik interakcji powoduje wzrost zainteresowania publicznego Bitcoinem co może wskazywać na zachłanność rynkową. Pozytywny sentyment skłania ku euforycznym zachowaniom (wzrost klikalności) zaś rynek strachu ku zachowaniom pasywnym (unikanie).

 • Dominacja - dominacja to jednoznaczność z udziałem w kapitalizacji całego rynku. Analizę dominacji Bitcoina należy jednak prowadzić w zależności od etapu cyklu oraz od niektórych wydarzeń, które mogą na tą dominację wpływać (np. halving). Jednakże wzrost dominacji Bitcoina jest często spowodowany częściowym strachem inwestowania z bardziej ryzykowne projekty (altcoiny) i tym samym kapitał migruje do Bitcoina jako bezpiecznej przystani. Spadek dominacji Bitcoina jest zaś postrzegany jako chciwość, gdyż kapitał migruje do bardziej spekulacyjnych projektów, które mogą dać znacznie większe zwroty inwestycyjne. Dla pełnego obrazu sytuacji rynkowej, należy zwrócić uwagę również na dominację stablecoinów, które imitują gotówkę, przy spadku Dominacji BTC i wzroście dominacji stablecoinów możemy mówić o wyjątkowym strachu, gdyż inwestorzy wycofują się z kryptowalut do "wirtualnej gotówki".

 • Trendy - analiza zapytań związanych z terminologią Bitcoina, wzrost występowania ilości wyszukań wskazuje na rosnący trend zainteresowania tematem kryptowalut i tym samym może wskazywać na nowy napływ kapitału.

Gdzie znaleźć Greed & Fear Index?


Aktualny Greed & Fear Index możesz znaleźć na stronie Alternative.me lub na grafice poniżej:

Moja strategia na długoterminową inwestycję w Bitcoina.


Nie ma co ukrywać, że większość osób, która zainwestowała w sektor kryptowalut, a dokładnie w technologię blockchain na samym początku (tzw. innowatorzy lub wcześni inwestorzy) dziś mogą pochwalić się imponującymi wzrostami wartości swoich portfeli (o ile ich nie zgubili). Z perspektywy czasu wygląda to banalnie, kupuję BTC w 2015 po około ~250$, trzymam przez kolejne 7 lat i w 2022 roku mogę się cieszyć wzrostami na poziomie 18000%. Wątpię jednak aby każdy rozsądny inwestor trzymał tak długo swoje środki, choć może są jakieś wyjątki? Składnia to ku refleksji, że teoretycznie zakup Bitcoina między 2015 - 2022 był opłacalny i była to jedna z bardziej opłacalnych inwestycji.


Część osób stoi przed dylematem, czy jest sens jeszcze wchodzić w ten rynek? Czy to jeszcze hossa a może już bessa (16.01.2022)? Odpowiedzi nikt nie zna, ale patrząc na rozrost technologii blockchain można śmiało powiedzieć, że adopcja tej technologii trwa i jest jeszcze wiele do zrobienia. Mając na uwadze symulację inwestycji na przestrzeni 20 lat w indeksy giełdowe uważam, że każda długoterminowa inwestycja jest lepsza od dwóch rzeczy - trzymania gotówki w banku oraz od nic nie robienia.


Zdecydowałem, że od początku 2022 roku założę kolejny portfel inwestycyjny w świecie kryptowalut. Będzie trochę inny, gdyż będzie to atomowy portfel, czyli taki, do którego będę dokładać regularnie, małymi kwotami BTC i ETH w perspektywie kolejnych 4 - 10 lat.


Symulacja inwestycji w BTC w perspektywie długoterminowej.


Do przeprowadzonej symulacji wyeksportowałem sobie dwa rodzaje danych, pierwszym z nich jest Greed & Fear Indeks, który możecie znaleźć POD TYM LINKIEM oraz cenę Bitcoina z tego okresu. Najpierw na warsztat biorę sobie sam Greed and Fear Index, dostępne w sieci dane obejmują okres od 01.02.2018, a symulację przeprowadzono od tego okresu aż do 15.01.2022.

Ten okres liczył 1444 dni (dokładnie 4 lata), i obejmuje okres bessy z hossy 2017 oraz hossę 2021/22, więc można przyjąć że przyjmuje pełen cykl (choć w praktyce jest to połączenie połowy cyklu z jednej hossy i połowy cyklu z drugiej hossy). Co ciekawe, w tym okresie aż 57% czasu to Rynek Strachu (Fear + Extreme Fear), 9% to okres neutralny oraz 34% to Rynek Chciwości.


Dokonałem więc symulacji "co by było gdybym" kupował Bitcoina od 01.02.2018 w różnych wariantach, do symulacji ceny zakupu użyto ceny średniej - średnia liczbowa z ceny maksymalnej, otwarcia, zamknięcia i minimalnej.

 1. Symulacja 1 - dokonuję zakupu BTC wyłącznie gdy Greed and Fear Index wskazuje Fear lub Extreme Fear. Ustalam formułę cenową (czyli warunek zakupu) 30$ dla Extreme Fear oraz 20$ dla Fear. W okresie 4 lat zainwestował bym łącznie 19850$, co daje średnio wydatek 13,75$ dziennie (to tak jak bym 13,75 dolarów dziennie wyrzucał do kosza). Aktualna wartość aktywa wynosi 540%, średnia cena zakupu 7869 USD/BTC.

 2. Symulacja 2 - dokupuję codziennie BTC, niezależnie od sentymentu, zgodnie z formułą cenową 13,75$ na każdy indeks sentymentu, doprecyzowując 13,75$ dziennie. Dzięki temu, zainwestuje dokładnie taką samą kwotę jak w przypadku Symulacji 1 (19850$). Aktualna wartość aktywa wynosi 452%, średnia cena zakupu 9395 USD/BTC.

 3. Symulacja 3 - dokonuję zakupu BTC wyłącznie gdy Greed and Fear Index wskazuje Extreme Fear. Ustalam formułę cenową 59,9$ dla Extreme Fear, dzięki temu, zainwestuje dokładnie taką samą kwotę jak w przypadku Symulacji 1 oraz Symulacji 2 (19850$). Aktualna wartość aktywa wynosi 562%, średnia cena zakupu 7567 USD/BTC.

Przeprowadzone symulacje pokazały, że systematyczny zakup Bitcoina, niezależnie od sentymentu rynkowego, umożliwiłby na dosyć pokaźne zwiększenie wartości zainwestowanego kapitału, gdyż aż na poziomie 452% co daje 113% rocznie. Nie zaobserwowano bardzo znaczących różnic, w przypadku inwestowania w kupno Bitcoina przy formule cenowej Fear & Extreme Fear vs Extreme Fear, gdyż Symulacja 1 i 3 umożliwiły na zwiększenie kapitału o około 550% co jest taż o 100% więcej niż przy dziennej formule cenowej.


Moja atomowa strategia na Bitcoina?


Zgodnie z przeprowadzonymi Symulacjami oraz tym, że od dwóch lat interesuję się i inwestuję w rynek kryptowalut, od 01.01.2020 postanowiłem wdrożyć mój atomowy plan na inwestycje w tym temacie - będę inwestować w Bitcoina (BTC) oraz Ethereum (ETH). Wdrażając 4 prawa tworzenia nawyków wg. Jamesa Cleara o którym nieco napisałem w tym artykule O Czym będzie blog Atomowego Inwestora.


Dlaczego chcę inwestować w Bitcoina i Ethereum?

 • Bitcoin (BTC) - jest to kryptowaluta, która zainicjowała rozwój technologii blockchain na skalę światową. Posiada cechy pieniądza - jest trwały, można go przenosić, jest rzadki (ma skończoną ilość), można go dzielić na mniejsze fragmenty i jest rozpoznawalny, dotychczas nie został wyparty przez nic innego, jest akumulowany przez znanych długoterminowych inwestorów finansowych.

 • Ethereum (ETH) - druga po BTC kluczowa kryptowaluta, wirtualny Excel, umożliwia tworzenie i wdrażanie inteligentnych kontraktów. Jest to pierwsza po BTC kryptowaluta, która umożliwiła na prowadzenie operacji na sieci blockchain, pomimo powstawania innych, tańszych i szybszych rozwiązań, jest projektem, który na chwilę obecną jest projektem wiodącym w tym temacie.

Uczyń Inwestowanie w Bitcoina i Ethereum Oczywistym

 • Inwestuję zgodnie z formułą cenową Extreme Fear: 30$ BTC, 20$ ETH, Fear: 15$ BTC, 15$ ETH

 • Jeżeli z przyczyn losowych w danym dniu nie zakupiłem BTC i ETH to dokupuję w dniu następnym niezależnie od wskaźnika zgodnie z formułą cenową z dnia w którym nie dokonałem zakupu

 • Jeżeli nie będę w stanie finansowo unieść kosztów takich inwestycji dopuszczam możliwość zmniejszenia formuły cenowej

 • Dopuszczam możliwość zrezygnowania z tego portfela z przyczyn losowych / prawnych / światowych i takich, których nie mogę przewidzieć

Uczyń Inwestowanie w Bitcoina i Ethereum Atrakcyjnym

 • Prowadzę miesięczne podsumowania realizacji planu

 • Podsumowaniami dzielę się w sieci Twitter, Facebook oraz Blog

Uczyń Inwestowanie w Bitcoina i Ethereum Łatwym

 • Jeżeli nie będę w stanie finansowo unieść kosztów takich inwestycji dopuszczam możliwość zmniejszenia formuły cenowej tak aby mój budżet i finanse na tym nie ucierpiały

Uczyń Inwestowanie w Bitcoina i Ethereum Satysfakcjonującym

 • Prowadzę wizualną miarę postępu - statystyki

 • Raz na pół roku robię podsumowanie i analizę modelu i formuły cenowej

 • W przypadku wystąpienia szczytu kolejnej hossy (poza hossą 2021/22) dopuszczam możliwość sprzedaży kilku % portfela, w celu zrealizowania jakiegoś niewielkiego marzenia

Podsumowanie mojej strategii na Bitcoina


Zgodnie z przedstawionym planem działania inwestycyjne w tym temacie zostały już rozpoczęte! Wierzę, że w dłuższej perspektywie takie działania przyniosą wymierne korzyści, nie liczę na ekstremalne zwroty z tym portfelem, chodzi o zbudowanie nawyku i konsekwencji w działaniu. Można by powiedzieć, że to by było na tyle, jednak chciałbym również wypunktować to, co uważam że może przyjść samo z siebie w trakcie tego nawykowego inwestowania w atomowym wydaniu.


Korzyści w inwestowaniu długoterminowym

 1. Dzienne monitorowanie Indeksu Greed & Fear -> świadomość aktualnej sytuacji

 2. Mały budżet inwestycyjny -> spokój inwestora

 3. Zakupy rozłożone w czasie -> uśredniona cena przez dłuższy okres, nie wchodzę all-in ale małymi partiami skupuję aktywo

 4. Kupowanie Fear & Extreme Fear -> kupowanie gdy na rynku mamy "przecenę" i lokalnie ceny są zaniżone, w dłuższej perspektywie uśredniamy zakup aktywa w lokalnych dołkach

Mam nadzieje, że ten artykuł uznałeś za ciekawy i wartościowy. To jest mój punkt widzenia ale postanowiłem się nim z Tobą podzielić.

 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną! Będę wdzięczny również za wszelkie polubienia oraz udostępnienia!

 

Pozdrawiam, Atomowy !