• Atomowy

Jak kupować Bitcoina strategią DCA?


Atomowy Inwestor - Jak kupować Bticoina strategią DCA?

Czołem! W dzisiejszym długo wyczekiwanym odcinku, omówię jak kupować Bitcoina według strategii DCA oraz o tym czym jest strategia DCA i jak ją realizować? Jak skutecznie i długoterminowo uśredniać cenę Bitcoina aby mieć najlepszą cenę w dłuższym horyzoncie czasowym. Porównam także moją Atomową Strategię opierającą się na regularnym skupowaniu indeksu strachu i chciwości w stosunku do innych wskaźników długoterminowych! Dzięki temu krótkiemu wpisowi dowiesz się, że najlepiej kupować w tylko kiedy na rynku panuje Fear i to dodatkowo w Piątek :)


Artykuł na skróty:

 1. Co to jest DCA?

 2. Wady i zalety strategii DCA

 3. Czy strategia DCA jest dla mnie?

 4. Strategie DCA na Bitcoinie

 5. Strategia DCA oparta na zakupach w wybrany dzień tygodnia - Daily Buy

 6. Strategia DCA oparta na Oscylatorze Stochastycznym

 7. Strategia DCA oparta na Wskaźniku RSI

 8. Strategia DCA oparta na średnich kroczących

 9. Strategia DCA oparta na wskaźniku Strachu i Chciwości

 10. Podsumowanie strategii DCA na Bitconie

Co to jest DCA?


DCA czyli Dollar Cost Averaging jest strategią inwestycyjną, która polega na rozłożeniu zakupów wybranego aktywa na kilka mniejszych zakupów. Taka strategia umożliwia zminimalizowanie ryzyka zmienności wybranego aktywa dając nam szansę na uśrednienie ceny zakupowej. Dlatego też taką strategię określa się również uśrednianiem kosztu jednostkowego, uśrednianiem przyrostowym lub efektem średniej ceny. Najczęściej można znaleźć informacje, że DCA należy przeprowadzać regularnie, czyli systematycznie.


Idealny dołek zamiast DCA?


Może zamiast uśredniać cenę lepiej kupić idealny dołek? Zdecydowanie tak! Problem polega jedynie na tym, że nikt nie wie, kiedy będzie idealny dołek i kiedy będzie idealna górka. Korzystając z różnych matematycznych rachunków prawdopodobieństwa można starać się z różną skutecznością obliczyć pewne poziomy cenowe i tym samym można starać się ustrzelić potencjalny najlepszy zakup. Nie dajcie się jednak zwieść marzeniom! Na 100 grających 1 wygrywa a 99 przegrywa. O tych co przegrali nikt nie mówi, a oni sami rzadko kiedy dzielą się swoją porażką, o tych co wygrali mówią wszyscy. Dlatego nasz mózg wypiera możliwość porażki gdyż ma skrzywione postrzeganie rzeczywistości!


Wady i zalety strategii DCA


Myśląc o DCA zastanówmy się najpierw jakie są tego zalety, a będąc szczerym wobec siebie poszukajmy też wad! Zdecydowanie są różne okoliczności rynkowe, które sprzyjają robieniu DCA, zaś i są takie które mogą wręcz odwrotnie wskazywać że DCA było błędem. Osobiście nałożyłbym na takie wnioski kilka różnych aspektów, jak etap cyklu koniunkturalnego, cykl danego aktywa, moment hossy i bessy - przede wszystkim zastanowiłbym się nad tym, na jaki horyzont czasu się decydujemy przy naszej strategii DCA.


Zalety strategii DCA

 • Eliminacja niepewności - zdecydowanie na rynkach o dużej zmienności i niepewności, regularne zakupy pozwalają na lepszy sen. Minimalizujemy ryzyko wejścia typu all in w momencie który wdaje nam się najlepszy, choć okaże się że był najgorszy.

 • Matematyczne emocje - uśredniając cenę danego aktywa uśredniamy własne emocje, tym samym inwestor uśrednia swoją decyzję inwestycyjną co przekłada się na większą pewność.

 • Mały kapitał - strategia DCA umożliwia zainwestowanie małych środków, które jednorazowo nie przyniosą Ci spektakularnego zysku, ale i też straty, będąc jednak konsekwentnym po czasie zaobserwujesz że ich akumulacja powiększa kapitał.

Wady strategii DCA

 • Ryzyko - niezależnie od formy inwestowania, należy mieć z tyłu głowy fakt, że każda strategia inwestowania wiąże się z ryzykiem finansowym

 • Brak konsekwentności - jeżeli chcemy osiągnąć w czymś sukces, to musimy to robić sukcesywnie i regularnie, niezależnie od tego czy uczymy się śpiewać czy inwestować. Jeżeli zakładamy DCA przez pół roku, to jest to DCA w pół roku a nie dwa lata czy dwa tygodnie.

 • Brak efektów - DCA jest strategią średnio lub długookresową, dlatego też należy uzbroić się trochę w cierpliwość i konsekwentnie realizować swój plan, tak samo jak na zbieranie plonów przyjdzie odpowiednia pora, tak samo strategia DCA przyniesie odpowiednie korzyści w odpowiednim czasie. Współczesne życie jest ma duże tempo, więc możemy oczekiwać szybkich rezultatów.

 • Złe aktywo - nawet najskuteczniejsze DCA nie przyniesie Ci żadnych korzyści, jeżeli wybrałeś projekt, akcje czy inne aktywo, które jest po prostu do dupy :)

Czy strategia DCA jest dla mnie?


Osobiście realizuję strategię DCA w trzech obszarach - crypto, metale szlachetne i nieruchomości. Realizuję taką strategię, gdyż odpowiedziałem sobie na kilka kluczowych pytań, na które i ciebie zachęcam byś sobie odpowiedział:

 1. Czy jesteś na rynku dostatecznie długo aby rozumieć wszystkie zależności które wpływają na jego wycenę?

 2. Czy posiadasz dostatecznie dużo czasu aby regularnie śledzić wiadomości i informacje, które wpływają na rynek?

 3. Czy widzisz siebie jako aktywnego uczestnika rynku / spekulanta?

 4. Czy rynek, na którym zamierzasz inwestować panuje duża stabilność?

 5. Podczas inwestowania nie odczuwasz żadnych emocji?

 6. Lubisz strategię, które wymagają od ciebie korelowania wielu zmiennych i brania pod uwagę wielu czynników?

Jeżeli na 4 z 6 powyższych pytań odpowiedziałeś NIE, to w 66% skłaniałbym się ku stwierdzeniu że strategia inwestowania z uśrednianiem ceny będzie tą właściwą, ale oczywiście decyzję podejmujesz sam, gdyż ten artykuł to nie jest żadna porada finansowa, a jedynie moje osobiste przemyślenia.


Strategie DCA na Bitcoinie


Wielokrotnie w Internetach mogłem znaleźć informacje, że chcąc inwestować w Bitcoina, najlepiej uśredniać cenę, akumulować, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko ... bla bla bla ... i niezależnie od tego kiedy i jak kupujemy w dłuższym horyzoncie czasowym będziemy na plusie. Jak najbardziej identyfikuje się z tym założeniem. Zacząłem się jednak zastanawiać, kiedy i na jakiej podstawie najlepiej dokonywać DCA na Bictoinie? Dlatego też wziąłem pod lupę trochę danych i wskaźników, które mogłyby nam pomóc w podejmowaniu decyzji, że tak, teraz jest dobry moment na akumulację. Oczywiście poniższe założenia będę opierać na danych historycznych, gdyż tak jak raz napisałem na Twitterze:

Nie mogąc przewidzieć przyszłości szukamy analogii w przeszłości, gdyż schematy zachowań ludzi się powtarzają a zmienia się tylko narracja otoczenia.

Wskaźniki strategii DCA na Bitcoinie


W moim badaniu wziąłem pod uwagę pięć strategii DCA na Bitcoinie, wszystkie analizy opiewają na okres czasowy od 01.02.2018, gdyż wtedy powstał F&G Index, aż do 05.07.2022, gdyż wtedy skończyłem analizy, jednak wyjechałem na wakacje a dopiero w sierpniu piszę artykuł :)


Założenie 1:

Wszystkie analizy wykonywałem w interwale dniowym a cena Bitcoina za dany dzień to średnia ze świeczki z danego dnia (średnia arytmetyczna Open / High / Low / Close). Oczywiście przy wyborze danej strategii w danym dniu można starać się dokonać zakupu po niższej cenie niż średnia, ale do analizy musiałem przyjąć jakieś założenie.


Założenie 2:

W każdej strategii jest inna ilość wystąpień zmiennych wskazujących na moment potencjalnego kupna, dlatego nie porównuje ilości potencjalnie zainwestowanego kapitału a średnia cenę Bitcoina przy regularnych zakupach. Zakładam, że przy spełnieniu warunku dokonuję zakupu w danym dniu po 100$.


Założenie 3:

Do symulacji zakładam cenę sprzedaży BTC na poziomie 50000 USD/BTC - nie ma to większego znaczenia, pozwoli jedynie oszacować, która metoda jest najskuteczniejsza.


Strategia DCA oparta na zakupach w wybrany dzień tygodnia - Daily Buy


Pierwsza strategia zakłada zakup Bitcoina w wybrany dzień tygodnia. Jest to strategia praktykowana przez kilka osób które znam, niektórzy regularnie kupują w Poniedziałek o godzinie 20, inni po prostu w Piątek. dlatego też sprawdziłem, który dzień tygodnia jest da nam średnią zakupową na najniższym poziomie?

DCA Bitcoin Daily Buy

Jeżeli okresie od 01.02.2018 do 05.07.2022 (1615 dni) kupowalibyśmy raz w tygodniu, w wybrany dzień BTC za 100$, to mielibyśmy około 231 potencjalnych okazji aby to zrobić - po prostu, od 01.02.2018 do 05.07.2022 było 231 poniedziałków, wtorków...itd. Najlepszym dniem do tego celu okazuje się Piątek, gdyż średnia cena za naszego BTC by wynosiła 10136 USD/BTC, zaś najgorszym jest Środa - 10192 USD/BTC.

DCA Bitcoin Daily Buy

Potencjalna sprzedaż BTC przy poziomie cenowym 50000 USD/BTC dała by tylko o 2% większy zysk, jeżeli uśrednialibyśmy zakupy dokładnie w Piątek. Jeżeli więc planujesz kupno BTC raz w tygodniu za określoną kwotę, to nie przejmuj się dniem tygodnia. Warto jednak wziąć pod uwagę inne okoliczności, o których napiszę w dalszej części artykułu.


Strategia DCA oparta na Oscylatorze Stochastycznym


Kolejnym wskaźnikiem, który często wykorzystuje się podczas inwestowania jest Oscylator Stochastyczny (Stochastic Index), który to pokazuje tzw. momentum, czyli tempo przyspieszenia wzrostu lub spadku wybranego instrumentu. Oscylator składa się z z dwóch lini Stochastic Slow oraz Stochastic Signal, dodatkowo w oscylatorze wybiera się długość okresu, ja w moim zestawieniu wybrałem 14 dni (14-STS) oraz 21 dni (21-STS).


Uznaje się się, że wartość Oscylatora Stochastycznego w przedziale od 0 do 20 wskazuje na wyprzedanie = słaby trend, zaś wartość oscylatora w przedziale od 80 do 100 wskazuje na wykupienie = silny trend.


W mojej analizie skupiłem się na potencjalnych zakupach w momencie kiedy linie oscylatora Signal lub Slow, są poniżej 20 lub poniżej 10, zarówno w okresie 14 jak i 21 dni (UWAGA: 14 i 21 dni nie jest to interwał wykresu, tylko okres czasowy wzięty do obliczeń oscylatora!) Tak samo jak poprzednio, przeliczyłem w Excelu ten wskaźnik dla danych historycznych od 01.02.2018 do 05.07.2022.

DCA Bitcoin Oscylator Stochastyczny Stochastic Index

Zestawiając wyniki ze sobą, od razu możemy zwrócić uwagę, że w przypadku Oscylatora Stochastycznego dla okresu 14 dni, średnia cena zakupu BTC wynosi w przybliżeniu ~8400 USD/BTC. W przypadku Oscylatora Stochastycznego dla okresu 21 dni, zdecydowanie widać, że zawężając kryterium zakupowe dla oscylatora niższego niż 10, bylibyśmy w stanie zejść z ceną zakupową poniżej 7000 USD/BTC.

DCA Bitcoin Oscylator Stochastyczny Stochastic Index

Niezależnie od wybranego kryterium na Oscylatorze Stochastycznym, potencjalny procentowy zysk byłby minimalnie o 100% wyższy a w najlepszym wypadku aż o około 260% niż w przypadku stosowania DCA na podstawie strategii zakupów w wybrany dzień (Daily Buy). Procentowo wszystko wygląda pięknie, ale należy zwrócić uwagę, że w przypadku bardziej zaostrzonych kryteriów (<10) ilość wystąpień zdarzeń spełniających to kryterium spada, tym samym inwestujemy z mniejszą częstotliwością. W takim wypadku warto by było zwiększyć kapitał, który się inwestuje, choć nie zmieni to procentowego zysku, ale wpłynie na wartość zysku.


Strategia DCA oparta na Wskaźniku RSI


Tuż obok Oscylatora Stochastycznego bardzo często pojawia się strategia, która sugeruje regularne inwestowanie na podstawie Wskaźnika RSI - Wskaźnik Siły Względnej. Jak sama nazwa wskazuje dostarcza on informacji o sile ruchu ceny. RSI porównuje średni zysk i średnią stratę, a także analizuje ile z ostatnich świec było wzrostowych (byczych), a ile spadkowych (niedźwiedzich). Najczęściej brane jest pod uwagę ostanie 14 świec danego interwału czasowego, w mojej analizie wziąłem pod uwagę również ostanie 21 świec - w interwale dziennym.


Co prawda RSI nie powinien być używany do identyfikacji potencjalnych punktów zwrotnych, czyli nie jest idealnym wskaźnikiem na łapanie szczytów i dołków, dlatego też byłem ciekawy jak sprawdzi się w roli wskaźnika do akumulacji długoterminowej. Wskaźnik RSI sygnalizuje bowiem bardzo silne okresy trendowe (wzrostowe / spadkowe), kiedy pozostaje przez dłuższy czas w strefie wyprzedania (<30) lub wykupienia (>70).


DCA Bitcoin Wskaźnik RSI Wskaźnik Siły Względnej

Na pierwszy rzut oka widać, że im niższa wartość wskaźnika RSI (40 -> 35 -> 30) tym średnia cena akumulacji BTC jest niższa, gdyż potencjalnie akumulujemy w momencie gdy trend dłużej utrzymuje się w trendzie spadkowym. Dlatego też, nie ma się co dziwić, że jeżeli wydłużymy okres liczenia RSI z 14 na 21, i nałożymy te same kryteria zakupowe, to uzyskamy niższą, średnią cenę zakupową.

DCA Bitcoin Wskaźnik RSI Wskaźnik Siły Względnej

Analogicznie jak w przypadku Stochastic Index należy pamiętać, że im bardziej wyśrubowane kryterium tym mniejsza ilość wystąpień, zaś z drugiej strony większy zysk procentowy. Zastosowanie strategii umożliwiło na uzyskanie największego zysku procentowego na poziomie aż 824% a każde kryterium wskaźnika RSI wydaje się być bardziej efektywne niż Daily Buy.


Strategia DCA oparta na średnich kroczących


Średnie kroczące są dobrym wskaźnikiem, który mówi to tym, gdzie zmierza cena w krótkim, średnim i długoterminowym okresie. Jeżeli cena jest poniżej średniej kroczącej, można założyć, że w danym momencie wartość aktywa jest niedowartościowana. Z drugiej strony gdy cena jest powyżej średniej kroczącej możemy mówić o przewartościowaniu aktywa. Przecięcie się wybranych średnich kroczących często uważane jest za wystąpienie tzw Golden Crossa lub Death Crossa, które mogą sugerować wzrosty lub spadki.


Przy strategii DCA opartej na Średnich Kroczących (SMA), założyłem, że może potencjalnym dobrym momentem zakupu wybranego aktywa jest moment w którym cena jest poniżej średniej kroczącej. Do analizy wziąłem średnie kroczące z okresu 25, 50, 100, 200 i 300 dni.

DCA Bitcoin SMA Simple Moving Average

Im dłuższy okres Średniej Kroczącej, tym średnia jest mniej wrażliwa na gwałtowne ruchy cenowe. Z powyższego wykresu można zauważyć, że akumulacja BTC poniżej 200-SMA byłaby najskuteczniejsza ze wszystkich kryteriów SMA, a zaś wszystkie byłyby lepsze niż akumulacja na podstawie Daily Buy o około 50 - 90 %.

DCA Bitcoin SMA Simple Moving Average

Dodatkowo wróćmy uwagę, że w tym przypadku ilość wystąpień warunku zakupowego jest bardzo duża, dlatego wtarłoby zmniejszyć kwotę regularnych zakupów, choć jest to kwestia indywidualna.


Strategia DCA oparta na wskaźniku Strachu i Chciwości


Dla porównania zestawiałem powyższe strategie ze strategią kupowania w momencie kiedy Fear & Greed Index jest na poziomie Fear oraz Extreme Fear. Jest to zbliżona, ale nie identyczna strategia, którą opisałem w artykule - Jak inwestować w kryptowaluty długoterminowo. W tym wariancie kupujemy regularnie po 100$ w momencie kiedy wskaźnik pokazuje Strach lub Ekstremalny Strach.

DCA Bitcoin Fear & Greed Index

Pierwsze co może rzucić nam się w oczy to fakt, że bardziej opłacalne okazałoby się skupowanie regularnie tylko Strachu (Fear) aniżeli Ekstremalnego Strachu (Extreme Fear) - ale jak to ? Otoż sprawa nie wydaje się być taka oczywista, gdyż można by było założyć że niższa cena powinna być przy Extreme Fear a nie przy Fear. Różnica jest spowodowana tym, że Fear wystąpił więcej razy (534) niż Extreme Fear (443) i tym samym dał możliwość wykonania większej ilości operacji zakupowych co spowodowało uzyskanie niższej średniej ceny - 8736 vs 9287 USD/BTC.

DCA Bitcoin Fear & Greed Index

Regularne kupno Strachu i Ekstremalnego strachu plasuje wynik między dwoma składowymi i dodatkowo generuje największą ilość wystąpień warunków zakupowych (977) spośród wszystkich innych strategii. Dlatego też moją Atomową Strategię oparłem na regularnych małych zakupach.


Kombinacje strategii DCA


Od razu pomyślałem, że połączenie kilku strategii może potencjalnie dać najlepsze rezultaty. Sprawdzałem więc kilka wybranych ustawień i powiem szczerze, że nic nadzwyczajnego z tego nie wyszło cena najczęściej oscylowała w granicy 8000 ± 200 USD/BTC. Oczywiście wykluczając bardzo rygorystyczne kryteria kiedy liczba wystąpień i tak była już niska, tak jak np. dla (21)RSI<30 - liczba wystąpień 48, średnia cena 5412 USD/BTC. Uznałem, że nie ma sensu szukać kryteriów które na przestrzeni badanego okresu czasu (1615 dni = 4,6 roku) dałyby raptem 20 - 50 sygnałów. Nie zmienia to jednak faktu, że warto mieć na uwadze, że jeżeli w przyszłości pewne wskaźniki / oscylatory będą pokazywać potencjalny zakup na bazie tych danych historycznych - mówię o bardzo wyżyłowanych kryteriach - warto rozważyć większy poziom akumulacji.


Podsumowanie strategii DCA na Bitconie


Podsumowując krótko i treściwie należy rzec, że każda forma uśredniania Bitcoina od 2018 roku byłaby skuteczna, chyba że ktoś uśredniał jedynie na szczytach :) Takie stwierdzenie jest oczywiste, gdyż niejeden powie, że gdyby kupił BTC ileś lat temu teraz by mógł się pochwalić ładnym zyskiem. Czasu nie cofniemy, ale możemy się z niego uczyć. Osobiście zakładam, że w długoterminowej perspektywie cena BTC będzie rosła, dlatego też sukcesywnie dokonuje akumulacji tego aktywa.


Przechodząc jednak do atomowego podsumowania:

 1. Można powiedzieć, że nawet głupi ma szczęście, gdyż "bezmyślne" skupowanie BTC w wybrany dzień tygodnia w badanym okresie czasu (01.02.2018 - 05.07.2022) byłoby bardzo korzystne na inwestora. Wygenerowałoby prawie 400% zysku.

 2. Strategie oparte na akumulacji BTC w oparciu o Oscylator Stochastyczny, Wskaźnik RSI, Średnie Kroczące SMA oraz Fear & Greed Index, umożliwiłyby wygenerowanie zysku w przedziale od 397% do 824%.

 3. Największy potencjał mają strategie oparte na wykorzystaniu strategii Oscylatora Stochastycznego oraz Wskaźnika RSI, stosując rygorystyczne kryteria oraz dłuższe okresy czasowe (w obliczeniach wskaźnika).

 4. Należy mieć na uwadze, że każda strategia generuje inną ilość wystąpień zdarzeń warunkujących kupno aktywa, dlatego też wielkość kapitału powinna być dostosowana do częstotliwości wystąpień.

 5. Stosowanie strategii DCA nie wyklucza innych strategii inwestycyjnych. Jeżeli przyjmiemy taktykę dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego w BTC, możemy równocześnie próbować strategii o mniejszym (np. DCA) lub większym ryzyku (np. trading, starty-upy, gemy) inwestycyjnym.

Na koniec podsumowania tabela zbiorcza, która jednolicie podsumowuje cały artykuł. Właściwie samą tabelę mógłbym wkleić a mojego Twittera, na którego Cię serdecznie zapraszam, jednakże czym by była sama tabela bez szerzego omówienia?

 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną! Będę wdzięczny również za wszelkie polubienia oraz udostępnienia!

 

Pozdrawiam, Atomowy !