• Atomowy

Inwestycje w złoto i srebro w obliczu inflacji

Zaktualizowano: 13 mar


Atomowy Inwestor - Wpływ inflacji na cenę złota i srebra

Witam ponownie! Tym razem postanowiłem spojrzeć moim okiem na tematykę złota i srebra oraz tego jak ceny tych metali szlachetnych mogą się kształtować w najbliższych latach pod wpływem nieubłaganej inflacji. Myślę, że każdy z nas czuje w swoim portfelu niechcianą lekkość po zakupach spożywczych więc zastanów się co stanie się z Twoimi oszczędnościami, które trzymasz w banku lub w skarpecie za szafą? Czy możliwe jest aby cena złota osiągnęła wycenę aż 8000 USD/oz ? Czy srebro osiągnie cenę 860 USD/oz tak jak głosi Mike Maloney? Czy w ogóle jest sens inwestować w ten typ aktywa? Jeżeli jesteś zainteresowany to zapraszam Cię do artykułu.


Artykuł na skróty:

 1. Korelacja złota i srebra z inflacją

 2. Cena złota uwzględniając inflację

 3. Cena srebra uwzględniając inflację

 4. Stosunek ceny złota do srebra (Gold to Silver Ratio)

 5. Jak korzystać ze stosunku ceny złota do srebra?

 6. Symulacja inwestycji w złoto i srebro na podstawie G/S ratio

 7. Scenariusze ceny złota i srebra na lata 2026 i 2030

 8. Podsumowanie wpływu inflacji na cenę złota i srebra

Korelacja złota i srebra z inflacją


Niejednokrotnie mówi się, że złoto to save heaven czyli wyrób, który przetrzyma wszystko - wojnę, klęski żywiołowe a nawet chciwą teściową. Jest w tym jak najbardziej dużo racji, często też mówi się, że złoto (metale szlachetne) są najlepszym sposobem na zabezpieczenie kapitału w przypadku wysokiej inflacji. Czy na pewno?


Na podstawie raportu Intrementum możemy zauważyć że wszystko zależy od narracji samej inflacji. W przypadku spadającej inflacji głównie zyskują akcje (equities), papiery wartościowe (fixed income), skarbowe papiery wartościowe chronione przed inflacją (US TIPS) a najwięcej tracą surowce (commodities). W scenariuszu stabilnej inflacji najbardziej zyskują akcje i akcje współek energetycznych. W pierwszym i drugim przypadku metale szlachetne raczej nieznacznie nabierają na wartości. Jeżeli zaś rozpatrzymy wzrostową inflację, czyli aktualny (Q1/2022) scenariusz rozgrywany na Polskim rynku (i nie tylko) to metale szlachetne (precious metals) oraz surowce zyskują najwięcej.


Wpływ inflacji na akcje obligacje metale szlachetne złoto srebro

Spójrzmy więc, jak kształtowała się cena złota i srebra na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i jak wyglądała by cena tych metali szlachetnych w korekcie uwzględniającej inflację (CPI). Do tego celu użyłem dostępnego online kalkulatora inflacyjnego dla USA - ze strony SmartAsset.


Cena złota uwzględniając inflację


Przygodę rozpocząłem cofając się w czasie aż do 1974 roku, gdzie cena jednej uncji złota wynosiła 188 USD/oz. Będę operował zaokrągleniami do całości, gdyż to tylko symulacja a nie apteka. Korzystając z przytoczonego wcześniej kalkulatora inflacyjnego uwzględniłem ile powinna wynosić cena złota w ujęciu inflacyjnym, skoro w 1974 roku kosztowała 188 USD/oz to w 1978 powinna kosztować 246 USD/oz, następnie w 1982 roku 365 USD/oz i tak dalej i tak dalej i tak dalej...liczyłem w interwale 4 letnim aby nakreślić trend. Takie kalkulacje umożliwiają naniesienie wpływu inflacji na cenę metalu. Bazując na tej metodzie w 2022 roku cena złota powinna wynosić... 1001 USD/oz, trochę mało biorąc po uwagę że aktualnie mamy ceną około 1800 +/- 50 USD/oz, ale może jesteśmy w takim momencie, że jesteśmy już trochę przewartościowani?


Taka "zabawa" oczywiście uwzględnia innych czynników a jedynie ile warta by była 1 uncja złota zakupiona w 1974 roku jeżeli zmienną była by jedynie inflacja. Łącząc poszczególne ceny w latach wykreśliłem trend zmiany ceny złota od inflacji - linia żółta. Ten trend przesunąłem w górę i w dół o pewien wektor tak aby dopasować to do szczytów i dołków, dzięki czemu uzyskałem kanał inflacyjny z rozpiętością od przewartościowania (linia czerwona) do niedowartościowania (linia zielona). Spoglądając na wykres widać jednak, że jesteśmy przy czerwonej strefie, która może sygnalizować przewartościowanie. Czyli, że co? Lecimy w dół?

Wpływ inflacji na cenę złota

Najpierw uwzględnijmy fakt, że ze względu na sytuację gospodarczą mamy dość dużą inflację spowodowaną największym w historii świata dodrukiem pieniądza przez Stany Zjednoczone. Przyjmując, że inflacja w Styczniu 2022 wynosiła 7,5% w USA (Unated States Inflation Rate) załóżmy, że poziom tej inflacji utrzyma się przez najbliższe lata, co może spowodować że cena złota może osiągnąć przewartościowany pułap, tylko pod wpływem inflacji, na około 3000 USD/oz do 2026 roku, a kto wie może wywoła to gorączkę złota i jakieś lokalne przegrzanie?


Cena srebra uwzględniając inflację


Jeżeli złoto zostanie rozgrzane do czerwoności a na rynku pojawi się szał zakupowy związany ze złotem, to na pewno pociągnie za sobą cenę srebra. Tak to już bywa, że gdy cena złota szybuje zaraz za nią zaczyna szybować cena srebra i niejednokrotnie to srebro dawało większe procentowe wzrosty niż złoto. Jeżeli interesujecie się kryptowalutami to sytuacja jest bardzo podobna do Bitcoina i Ethereum (i altów) - najpierw BTC up, potem kapitał się wylewa do Ethereum a następnie do altcoinów. Powiedzmy, że w przypadku złota i srebra sytuacja jest troszkę analogiczna. Psychologicznie ujmując, jeżeli ktoś miałby kupić 1 monetę za 3000 USD to może jednak woli mieć około 40 srebrnych monet za 70 USD/oz ?

Wpływ inflacji na cenę srebra

Patrząc na wykres muszę powiedzieć, że cena srebra jest ceną prawie adekwatną do korekty na bazie inflacji CPI, gdyż uwzględniając wpływ jedynie inflacji cena srebra w dniu dzisiejszym powinna wynosić około 20 USD/oz a kształtuje się na poziomie 24-28 USD/oz.


Jeżeli zaobserwujemy wzrost cenowy na rynku metali, a takie powinny wystąpić w przypadku wysokiej inflacji, to uwzględniając kanał inflacyjny cena srebra może zawędrować do poziomu ~45 USD/oz czy nawet ~80 USD/oz w ekstremalnych przypadkach. Choć super ekstremalnie by było, gdyby powtórzył się szczyt z lat 1980 kiedy cena srebra wynosiła 46 USD/oz, to w korekcie inflacji dało by dziś 148 USD/oz - ten pułap zostawmy dla super marzycieli! Czy jest na to szansa? Spójrzmy jeszcze na jedną sprawę na mianowicie na stosunek ceny złota do srebra (Gold to Silver Ratio), gdyż ten wskaźnik dosyć ciekawie pokazuje gdzie kapitał może zawędrować.


Stosunek ceny złota do srebra (Gold to Silver Ratio)


Czym jest stosunek ceny złota do srebra (G/S - gold to silver ratio)? Niczym innym jak dzieleniem ceny złota (USD/oz) przez cenę srebra (USD/oz) w wyniku czego jednostka wyrażająca się skraca i mamy bezwymiarowa wartość. Bezwymiarowa czyli bezwartościowa? Właśnie bardzo wartościowa, gdyż w prostej pojedynczej wartości mówi nam ile uncji [oz] srebra musimy dać za jedną uncję [oz] złota. Jeżeli G/S = 100, to znaczy że wartość jednej uncji złota jest równoznaczna stu uncjom srebra, jeżeli zaś G/S = 30, to za jedną uncję złota musimy dać 30 srebrników.


Jak korzystać ze stosunku ceny złota do srebra?


Wartość G/S można sobie wyliczyć lub skorzystać z dostępnych wykresów. Metoda wyrażania wartości złota w jednostkach srebra jest istotna i historycznie była śledzona gdyż umożliwia w dość prosty sposób na akumulowanie i namnażanie majątku. Ja przyjmuję następujące przedziały:


G/S > 80 = złoto jest przewartościowane względem srebra, wymieniam złoto na srebro.

G/S < 50 = srebro jest przewartościowane względem złota, wymieniam srebro na złoto


Ale po co taka zabawa? Zauważmy na poniższym wykresie, że G/S porusza się sinusoidalnie, góra i dół, w dłuższych odstępach czasowych. Tradingview nie podaje G/S sprzed 1999 roku, ale odrabiając lekcje domowe wyliczyłem że w 1990-91 roku G/S wynosił około 100, a w 1980 około 22. Jak byśmy przedłużyli tą białą linię to pattern byłby utrzymany.


Okej, ale jak byśmy spojrzeli to przecież cena złota od 1999 roku wzrosła z ~250 USD/oz do ceny 1850 USD/oz więc po co ta całą zabawa? Pod wykresem znajdziecie symulację.

Wpływ inflacji na cenę złota i srebra, stosunek złota i srebra, gold to silver ratio

Symulacja inwestycji w złoto i srebro na podstawie G/S ratio


Poniżej znajdziecie tabelę, w której wykonałem symulację, co by było gdyby, gdyby ktoś z nas w 1999 roku otrzymał w prezencie 1 uncję złota i aż do dzisiaj wymieniał złoto na srebro i srebro na złoto zgodnie ze wskaźnikiem G/S.


Let's go!


 1. Wchodzimy w 1999 roku w posiadanie 1 uncji złota (250 USD/oz), G/S wynosi 50, więc trzymamy tą monetę zawiniętą w skarpetę pod poduszką. Na ten czas cena srebra wynosi 5 USD/oz, wiec nasza 1 moneta złota to równowartość 50 srebrnych monet (jednouncjowych).

 2. w 2003 roku G/S wzrósł do około 80, więc zgodnie z regułą wymieniamy złoto na srebro i tym samym w naszej skarpecie mamy 78 srebrnych monet.

 3. w 2006 roku G/S spadło gdyż cena srebra urosła z 4,5 do 12 USD/oz, G/S = 53, wymieniamy na złoto, i mamy 1,46 uncji złota. Chowamy do skarpety.

 4. W 2008 roku cena srebra spadla a cena złota wzrosła z 640 na 850 USD/oz, G/S = 85, wiec wymieniamy i do skarpety ładujemy już 124 srebrne monety.

 5. W 2011 roku G/S drastycznie spadło do 35, cena srebra i cena złota urosły, wymieniamy srebro na złoto, i do skarpety chowamy już 3,59 złotej monety. Jeżeli trzymalibyśmy tą pierwszą monetę cały czas w skarbonce, to jej wartość by wzrosła z czasem z 250 do 1450 USD/oz, ale dzięki wymianie mamy 3,59 monety.

 6. Kolejno prezentuję trzy scenariusze A, B, C - dlaczego? Ponieważ docieramy do czasów współczesnych:

 • Scenariusz A - w 2016 G/S znów pokazał 82, więc wymieniamy nasze 3,59 złotych monet na 295 srebrnych monet. Choć tutaj roztropny inwestor mógł zauważyć, że warto było trochę poczekać, gdyż cena złota miedzy 2011 a 2016 rokiem spadła z 1450 na 1150 USD/oz, więc wartość aktywa spadła, choć sam kierunek wymiany dał większą ilość srebrnych monet.

 • Scenariusz B - w 2020 roku, cena złota poszybowała na wskutek fizycznej niedostępności złotych monet w mennicach, spowodowanych pandemią COVID, tym samym G/S był na rekordowym poziomie 111 punktów. Wymiana wtedy 3,59 sztuk złota na srebro dała by najlepszy efekt, gdyż mielibyśmy aż 398 srebrnych monet. Ale kto mógł wiedzieć o tym?

 • Scenariusz C - przezorny inwestor, który chcąc posiadać fizyczne zabezpieczenie majątku przeczekał COVID, i nic nie sprzedawał gdyż przyszłość była (i jest nadal) nieznana, wymienił by dzisiaj swoje 3,59 monety na srebrniki, miałby ich 277 sztuk - najmniej spośród trzech scenariuszy, choć cena złota najwyższa ale i cena srebra wzrosła z 14 na 24 USD/oz.

Każde z trzech scenariuszy daje nam odpowiednio A-295, B-398, C-277 srebrnych monet - każdy scenariusz dla mnie jest słuszny, gdyż jest zgodny z mechanizmem, ale narracja gospodarcza mogła mieć duży wpływ na decyzje. Dodatkowo dla każdego scenariusza rozparzony jest wariant skoku w przyszłość do roku 2026.

Stosunek złota do srebra (G/S ratio) namnażanie kapitału

Jeżeli zgodnie z inflacyjnym podejściem i założeniem, cena złota wzrośnie do 3000 USD/oz a cena srebra do 80 USD/oz, to stosunek ceny złota do srebra G/S będzie na poziomie 38 punktów. Czyli bardzo nisko!


Powyższa symulacja ma jedną największą wartość, a mianowicie taką, że wymiana złota na srebro i srebra na złota w długoterminowym inwestowaniu to jedna z lepszych metod na nie tylko zabezpieczenie kapitału ale też na jego namnażanie. O inwestowaniu w złoto i srebro pisałem przy okazji artykułu - Jak inwestować w kryptowaluty długoterminowo!


Scenariusze ceny złota i srebra na lata 2026 i 2030


Pokusiłem się również o przewidzenie przyszłości jak w szklanej kuli, jakie mogą być dalsze losy metali szlachetnych. Oczywiście są to jedynie założenia i nic nie może być traktowane jako pewnik, ale zawsze warto rozpatrzeć jakieś warianty (numery wariantów na wykresie nie mają ciągu logicznego, jedynie numeracja).

 1. Wariant 1 - wzrost inflacji do 2026, gdzie srebro będzie miało większy procentowy wzrost niż złoto a G/S spadnie do poziomu poniżej 50, i zgodnie ze wcześniejszymi obliczeniami złoto ociąganie cenę 3000 PLN/oz a srebro 100 USD/oz - całkiem realny scenariusz.

 2. Wariant 3 - Po Wariant 1 - inflacja będzie nadal rosnąć od 2026, a ceny złota i srebra osiągną odpowiednio 4000 i 150 USD/oz, wskaźnik G/S spadnie do poziomu 26. Mniej prawdopodobny gdyż sądzę że do tego czasu polityka pieniężna podejmie kroki aby zwalczyć inflację np poprzez podnoszenie stóp procentowych (co już się dzieje).

 3. Wariant 2 - po Wariant 1 - inflacja spowolni, lub się ustabilizuje, dojdzie do korekty cen metali szlachetnych, ceny metali spadną do poziomu 2250 i 28 USD/oz, co ponownie podniesie G/S do 80 z przewartościowania srebra do przewartościowania złota

 4. Wariant 4 - wzrost inflacji do 2026 ale złoto będzie nadal przewartościowane względem srebra, a G/S będzie nadal w okolicach 80 co da poziomy cenowe 4000 i 50 USD/oz.

 5. Wariant 5 - po Wariant 4 - po 2026 inflacja spowolni, lub się ustabilizuje, dojdzie do korekty cen metali szlachetnych, ceny metali spadną do poziomu 3000 i 60 USD/oz, a G/S spadnie znów do poziomu 50


Po ile będzie złoto i srebro w 2026 2030 roku?


Podsumowanie wpływu inflacji na cenę złota i srebra


Chcąc podsumować cały artykuł chciałbym ująć to w prosty sposób. Niewątpliwie inwestowanie w metale szlachetne (złoto i srebro) to w mojej opinii dosyć dobry sposób na zabezpieczenie kapitału w obliczu inflacji. Stosowanie wymiany metali szlachetnych pomiędzy złotem i srebrem względem wskaźnika Gold to Silver ratio (G/S) daje niebywałą korzyść związaną z namnażaniem kapitału. Warto uwzględnić ten typ aktywa w swoim portfelu inwestycyjnym. Stosując metodę uśredniania ceny zakupu aktywa oraz akumulację w czasie można być spokojniejszym o to że nie trafiliśmy idealnej górki i dołka, co raczej nie udaje się większości inwestorów.


Jeżeli interesuje Cię ta tematyka i chciałbyś rozpocząć przygodę z inwestowaniem w tego typu aktywa polecam Ci poniższy kanał na YouTube - Silver Star, który skupia się na złocie i srebrze w różnych odsłonach. Dowiesz się jakie metale szlachetne wybrać, które rodzaje monet najlepiej zakupić (typ, rodzaj, gramatura), jak je zabezpieczyć przed zębem czasu, który sklep internetowy jest godny polecenie oraz gdzie schować swoje monety inwestycyjne aby chciwa teściowa nie dobrała się do twojej skarpety! :)
Mam nadzieje, że ten artykuł uznałeś za ciekawy i wartościowy. To jest mój punkt widzenia ale postanowiłem się nim z Tobą podzielić. Pamiętaj że inwestując samodzielnie ponosisz ryzyko, którego musisz być świadomy. Jeżeli zaś masz obawy i nie umiesz radzić sobie ze stresem inwestora, zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem, w którym podsumowałem niebywale wartościową książkę, która zmienia punkt widzenia na sytuacje stresowe - Siła Stresu Kelly McGonigal.


 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną! Będę wdzięczny również za wszelkie polubienia oraz udostępnienia!


 

Pozdrawiam, Atomowy !