• Atomowy

Moje Atomy - Kupiłem trzy miesiące strachu


Atomowy Inwestor - Kryptowaluty inwestowanie greed and fear indeks

Czołem! Tym razem druga spowiedź w 2022 roku w ramach serii artykułów - Moje Atomy - z inwestowania w kryptowaluty i tego jak kupiłem trzeci miesiąc strachu. Moje pierwsze podsumowanie znajdziesz we wpisie z 04 Luty 2022. a tymczasem borem lasem zapraszam do artykułu.
Strategia inwestowania w kryptowaluty


Zgodnie z przeprowadzonymi symulacjami opisanymi w artykule - Jak inwestować w kryptowaluty długoterminowo, wyznaczyłem, że przy inwestycji w Bitcoina, uwzględniając długoterminowy horyzont czasowy, sam poziom wejścia nie ma aż takiego znaczenia pod warunkiem że systematycznie i konsekwentnie uśredniamy poziom wejścia według przyjętego scenariusza.


W moim atomowym planie inwestowania w kryptowaluty przyjąłem, że będę kupował regularnie, małymi kwotami na podstawie indeksu Greed & Fear (indeks strachu) zgodnie z przyjętymi zasadami:


Zasady atomowego inwestowania w kryptowaluty

  • Inwestuję zgodnie z formułą cenową: Extreme Fear: 30$ BTC, 20$ ETH, Fear: 15$ BTC, 15$ ETH

  • Jeżeli z przyczyn losowych w danym dniu nie zakupiłem BTC i ETH to dokupuję w dniu następnym niezależnie od wskaźnika zgodnie z formułą cenową z dnia w którym nie dokonałem zakupu

  • Jeżeli nie będę w stanie finansowo unieść kosztów takich inwestycji dopuszczam możliwość zmniejszenia formuły cenowej

  • Dopuszczam możliwość zrezygnowania z tego portfela z przyczyn losowych / prawnych / światowych i takich, których nie mogę przewidzieć

  • W przypadku wystąpienia szczytu kolejnej hossy (poza hossą 2021/22) dopuszczam możliwość sprzedaży kilku % portfela, w celu zrealizowania jakiegoś niewielkiego marzenia

Podsumowanie trzech miesięcy kupowania strachu


Mawia się, że strach ma wielkie oczy. Przy okazji strachu przytoczę artykuł poświęcony Analizie Golden i Death Crossów, które to zawsze wywołują panikę lub euforię na rynku - sprawdź sam co mówią dane.


W tej strategii skupiam się na wskaźniku Greed and Fear, gdzie skupuję Fear oraz Extreme Fear. Styczeń 2022 owocował w ekstremalny strach na rynku natomiast w Lutym sentyment już były bardziej optymistyczny choć nadal dominowały negatywne emocje. W Marcu za to pojawiały się już pierwsze jaskółki (greed) zapowiadające wiosenną odwilż na rynku kryptowalut? Sumarycznie w 2022 roku, w 83% przeważa strach, mamy już 3 miesiące za nami, może czas na odwrócenie sentymentu?

Greed Fear Kryptowaluty

Jeżeli spojrzymy sobie na dane historyczne, które wykorzystałem do symulacji modeli opisanych w Jak inwestować w kryptowaluty długoterminowo, to w okresie od 01.02.2018 - 31.12.2021, czyli okres prawie 4 lat, można przyjąć że średnio w ciągu roku 57% dni to okres strachu. Aktualnie (31.03.2022) mamy 83% strachu w rocznym udziale.

Greed Fear Kryptowaluty

Zakupy dokonuję według opisanej wcześniej strategii, poniżej znajdziesz printscreeny na potwierdzenie.

Analiza długoterminowego portfela inwestycyjnego dla kryptowalut


Czy byłem konsekwentny względem przyjętej strategii? W Lutym i Marcu dokonałem 29 razy zakupu BTC & ETH, a Fear & Extreme Fear wystąpił 44 razy, czyli 15 razy nie kupiłem (skuteczność 65%) Dlaczego? W sumie to nie wiem, pewnie byłem zabiegany, zajęty rodziną, wojną na Ukrainie, wyjazdem służbowym. Byłem świadomy tego, że było kilka dni, w których zapomniałem kupić, ale żeby aż 15? - pokazuje to to, że warto prowadzić własne notatki, statystyki, gdyż w głowie mamy jedno, a rzeczywistość jest inna.


Muszę trochę uważniej postępować, gdyż uważam że ta strategia ma rację bytu w dłuższym horyzoncie czasowym, ale wymaga regularności i systematyki. Panie Atomowy - popraw się i dyscyplina!


Jak zachował się portfel:

Greed Fear Kryptowaluty

W chwili obecnej (licząc na 31.03.2022) uśrednianie zakupów zgodnie z formułą cenową i założonym scenariuszem spowodowało że BTC stanowi 64% portfela, ETH 36% portfela a cały portfel jest warty 110% łącznej zainwestowanej kwoty, czyli jest warty 10 % więcej. Lepiej być 10% na plusie niż 10% na minusie, ale w chwili obecnej ani bycie na plusie ani bycie na minusie nie wpływa na mój nastrój, szczerze wierzę w technologię blockchain i nadal będę kontynuował moją strategię. Tylko muszę popracować nad systematyką :)


Korzyści długoterminowego atomowego inwestowania


Zastanawiałem się widzę różnice po miesiącu i po trzech miesiącach inwestowania tą strategią. Otóż tak

  1. Regularne małe zakupy sprawiają że cieszę się bardziej gdy są spadki niż wzrosty gdyż mam świadomość, że kupuję tańsze aktywo i mogę wrzucić do worka tańszy kawałek tortu - wniosek ze stycznia, który podtrzymuje.

  2. W ogóle nie przejmuję się tym, że część aktywa kupiłem po wyższej cenie, gdyż wiem że to było i tak kupione na strachu i że podejmuje decyzje zgodne ze scenariuszem - wniosek ze stycznia, który podtrzymuje.

  3. Widzę trudności z systematycznym działaniem, co nie wynika z tego, że wątpię w strategię, a z tego, że zapominam w danym dniu zakupić - najlepsza by była jakaś apka do tego :) A może ustawię sobie dzienne przypomnienie na telefonie aby zrobić ten BUY :)

Może i strach ma wielkie oczy, ale otwórz oczy jeszcze szerzej a zobaczysz że jest to szansa! Do następnego i trzymacie się krypto-inwestorzy!

 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, komentarze, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną!

 

Pozdrawiam, Atomowy !