• Atomowy

O czym będzie blog Atomowego Inwestora?

Zaktualizowano: 24 lut

Witaj w świecie Atomowego Inwestora!


Atomowy Inwestor - o czym blog

Jeżeli do mnie trafiłeś to na prawdę bardzo się cieszę! Miło mi Cię poznać! Ja jestem Atomowym Inwestorem, pewnie domyślasz się o co chodzi z tym całym "Atomowym" i dlaczego "Inwestorem" ? Spokojnie zaraz wszystko wyjaśnię.

Pomysł na bloga pojawił się wraz z noworocznym 2022 postanowieniem, w którym zdecydowałem, że rozpocznę atomowe działania w swoim życiu.


Atomowe? Czyli jakie?


Otóż pojęcie atomowych działań, opisał w swojej książce Atomowe Nawyki - James Clear, gdzie twierdzi, że są małe niewielkie zmiany, małe jak atomy, które posiadają bardzo dużą moc - „Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty”. Pamiętajmy jednak, że każda forma energii, zarówno ta atomowa jak i jądrowa, kinetyczna czy cieplna może być wykorzystana zarówno do dobrych jak i destrukcyjnych celów. Tak samo nasze nawyki, mogą dawać korzyści naszemu ciału (np. dieta, sport, sen) i tak samo mogą działać destrukcyjnie (fast-food, nałogi, hazard). Tak wiem, brzmi to banalnie, ale czy zastanowiłeś się kiedyś, dlaczego jak kupujesz nową sukienkę od razu myślisz o nowych butach i zaraz potem przypominasz sobie, że trzeba dobrać nową torebkę i dodatki (tzw. efekt Diderota)? Dlaczego, kładąc się do łóżka chwytasz za ulubioną książkę i zaraz potem budzisz się nad ranem?


Czy warto sięgnąć po tą książkę? Myślę, że jest to książka z serii "must have" lub "lifechangers". Ta książka pozwoli Ci uświadomić sobie, jaki mechanizm stoi za Twoimi własnymi zrachowaniami. Nie zastanawiałeś się nigdy, dlaczego pewne czynności które wykonujesz przychodzą Ci z łatwością a do innych musisz zmuszać się od samego rana a nawet od miesięcy i nic z tego nie wychodzi? Jak sam pisze James Clear jest to książka, która wspiera się naukowymi badaniami i dowodami na metody kształtowania drobnych przyzwyczajeń i wyzbywania się złych. Autor prezentuje w tej pozycji literaturowej w oparciu o najnowsze zdobycze nauk kognitywnych i behawioralnych model ludzkiego zachowania, którego nikt nigdy wcześniej nie zaprezentował. Nawyki które nam towarzyszą wynikają zarówno z bodźców zewnętrznych jak i wewnętrznych emocji. Książka uświadamia nas o czterech prawach tworzenia się nawyków, dzięki którym jesteśmy w stanie zrozumieć nasze zachowania a zatem wyciszyć te złe nawyki i wzmocnić te dobre, lub aktywować te o które zabiegamy od dłuższego czasu.


Jaki związek mają Atomowe Nawyki z blogiem Atomowy Inwestor?


Ten blog to jest właśnie mój atomowy nawyk, dzięki któremu napędzam spiralę pętli zwrotnej tworzenia nawyków. Forma bloga, forma dziennika, forma miary postępu tego czego się uczę i tego w czym się rozwijam, tego jak i gdzie i kiedy inwestuję swój czas we własny rozwój i swoje pieniądze w celu utrzymania wartości nabywczej oszczędności.


Monitorowanie postępu jest jednoznaczne z nieoszukiwaniem się i byciem szczerym wobec siebie, że coś się faktycznie robi, działa a nie tylko planuje i marzy o czymś co kiedyś się zrobi. Każdy wpis na blogu, to jak kolejny pomiar własnej wagi, gdy się odchudzamy, i kolejna nagroda (satysfakcja) gdy się zrzuciło 1kg dzięki ćwiczeniom, a tym samym podsycenie własnego apetytu na jeszcze.


Nie będę ukrywać, że jest to też forma mojej wewnętrznej motywacji i chęć sprawdzenia się w roli blogera.


Jakie artykuły znajdziesz na blogu Atomowego Inwestora?


Tematyka artykułów będzie dotyczyć szerokorozumianego rozwoju osobistego a także edukacji finansowej. Dlaczego? Niestety uważam, że duża część społeczeństwa kończy swój rozwój i edukację zaraz po zakończeniu współpracy z systemem szkolnictwa, które niestety z roku na roku daje dużo do życzenia. Edukacja na chwilę obecną jest przymusem a nie wolną wolą większości uczestników tego systemu. Powinniśmy się cały czas rozwijać, stymulować nasz mózg, zdobywać wiedzę i poszerzać horyzonty.


Dlaczego edukacja finansowa? Niestety, ale edukacja finansowa w Polsce jest na bardzo złym poziomie a w systemie szkolnictwa praktycznie nie istnieje. Większość osób uważa, że inwestuje pieniądze trzymając je w banku lub korzystając z lokat bankowych, a wszystkie inne formy inwestycji (giełda, kryptowaluty, metale szlachetne, obligacje, REITY i inne) są dla profesjonalistów. Dlatego zdecydowałem, że dużą część mojego bloga zostanie poświęcona edukacji finansowej.


A jaki związek ma edukacja finansowa i rozwój osobisty? Inwestując zarówno we własny rozwój osobisty jak i we własną edukację finansową zaważyłem, że im bardziej rozwijam się w jednej dziedzinie tym bardziej uskuteczniam tą drugą.

Nie musisz zostać inwestorem, inwestując we własny rozwój osobisty, ale koniecznie powinieneś zainwestować we własny rozwój osobisty jeżeli chcesz zostać inwestorem finansowym!

 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną! Będę wdzięczny również za wszelkie polubienia oraz udostępnienia!

 

Pozdrawiam, Atomowy !