• Atomowy

Zakochałem się w stresie - Siła Stresu - Kelly McGonigal !

Zaktualizowano: 24 lut


Atomowy Inwestor - Recenzja książki Siła Stresu Kelly McGonigal

Miło mi Cię znów gościć na moim blogu! Ta seria wpisów dotyczy książek, które polecam w kontekście Rozwoju Osobistego oraz Edukacji Finansowej. Ostatnio zachęcałem Cię do książki Atomowe Nawyki - James Clear a dziś zapraszam na lekturę, która jest poświęcona stresowi! Hola hola, nie uciekaj i nie chowaj głowy w piasek! Szczerze przyznam, że po zakończeniu tej pozycji literaturowej zakochałem się w stresie! Serio! Jeżeli jesteś ciekawy mojej opinii na jej temat oraz zastanawiasz się dlaczego - zapraszam do artykułu!


#Recenzja #Ksiazka #Siła_Stresu #Kelly_McGonigal #AtomowyInwestor


Artykuł na skróty:

 1. O Autorce - Kelly McGonigal

 2. O książce - Siła Stresu

 3. Czego nauczyłem się o stresie z książki - Siła Nawyku?

 4. Życie w świadomym stresie jest zdrowe

 5. Stres to wytwór naszej wyobraźni

 6. Nasze reakcje stresowe i odczucia

 7. Jak skutecznie walczyć ze stresem?

 8. Skuteczne zarządzanie reakcjami stresowymi

 9. Prawidłowe nastawienie do stresu wg. Kelly McGonigal

 10. Prawidłowa reakcja na stres wg. Kelly McGonigal

 11. Trzy etapy radzenia sobie ze stresem wg. Kelly McGonigal

 12. Paradoks stresu

 13. Błędne koło unikania stresu

 14. Transformacja doświadczeń

 15. Ukierunkuj emocje z zagrożenia na wyzwanie

 16. Sytuacje stresowe a bliskość innych osób

 17. Kiedy stres jest faktycznie szkodliwy?

 18. Ocena książki - Siła Stresu - Kelly McGonigal

 19. Czy warto przeczytać książkę Siła Stresu?

 20. Gdzie kupić książkę Siła Stresu - Kelly McGonigal


O Autorce - Kelly McGonigal

Kelly McGonigal zdjęcie Siła Stresu Siła Aktywności

Kelly McGonigal jest psychologiem zdrowia i wykładowcą na Uniwersytecie Stanforda, na wydziale o dość specyficznej i interesującej nazwie - Centrum Badań i Kształcenia Współczucia i Altruizmu. Na jej stronie domowej możemy znaleźć informacje, że specjalizuje się w rozumieniu zjawisk między ciałem i umysłem, jednakże swoje spostrzeżenia przekłada, dokumentuje i analizuje pod kątem psychologicznym i w aspekcie neuronauki. Kelly McGonigal sprawia wrażenie osoby szczerej i oddanej temu co robi i oficjalnie na wystąpieniu TED w 2013 rok przyznała, że przez ponad 10 lat źle rozumiała i źle uczyła swoich pacjentów i studentów czym jest „stres”. Dziś nagranie - How To Make Stress Your Friend - liczy aż 28 milionów odsłon i to właśnie ono skłoniło mnie do sięgnięcia do tej książki, a takie tematy raczej omijałem szerokim łukiem. Choć książka Siła Stresu aż kipi od odniesień literaturowych to w bazie NeuroTree znalazłem jedynie 10 publikacji, których współautorem jest Kelly McGonigal, dość mało w mojej opinii, a ostatnia została wydana w 2015 roku, czyli rok przed wydaniem książki Siła Stresu. Czyżby jednak rozgłos medialny przysłoniły karierę naukową? Czy książka jest na prawdę lekarstwem na stres? Czy książka Siła Stresu jest tą jedyną i właściwą pozycją w kontekście zrozumienia stresu, którą powinniśmy wybrać, czy są to wyłączenie refleksje autorki na kanwie medialnego rozgłosu? Zapraszam do podsumowania!


O książce - Siła Stresu


Książka Siła Stresu w jasny i przejrzysty dla odbiorcy sposób, przekazuje jak stresować się mądrze i z pożytkiem dla samego siebie. Książka podzielona jest na dwie główne części. Pierwsza część dotyczy Rewizji Poglądów, gdzie autorska przytaczając naukowo poparte przykłady badań stara się udowodnić, że odpowiednie spojrzenie na sytuacje stresowe jest kluczowym aspektem w jego zrozumieniu i czerpaniu z tego korzyści. Pomaga nam zmienić zdanie na temat stresu, wiążąc to z naszym nastawianiem psychicznym. dodatkowo opisuje różne bodźce stresowe i pokazuje jakie są tego fizjologicznie konsekwencje. Druga część dotyczy Transformacji Doświadczeń czyli sposobu jak ten nasz "zły stres" wykorzystać aby czynił dla nas dobro, jak zmienić zagrożenie w wyzwanie i jak przekuć porażki w sukces. Poza tym obrazuje nam czym są tzw. nasze zasoby i jak ważna w budowaniu odporności psychicznej jest bliskość innych osób i dlaczego przeciwności losu nas wzmacniają. Wydaje się dosyć interesujące i muszę szczerze przyznać, że książka zmieniła moje spojrzenie na własne zachowanie.


Czego nauczyłem się o stresie z książki - Siła Nawyku?


W tej części artykułu streszczam moje notatki z czytanej książki, przytaczam cytaty, treści, myśli autora oraz obrazuję własnymi schematami i ilustracjami to co uważam za najbardziej wartościowe. Staram się zrobić pigułkę wiedzy, dzięki której utrwalam zdobytą wiedzę a Ty możesz się czegoś ciekawego dowiedzieć i możesz podjąć lepszą decyzję czy ta książka będzie dla Ciebie wartościowa.


Życie w świadomym stresie jest zdrowe


Autorka przytacza niezwykle ciekawe badania w których w 1998 roku ponad 30tyś dorosłych osób zostało postawionych przed pytaniem jak często ulegają w życiu codziennym sytuacjom stresowym (mało, średnio dużo). Po 8 latach zweryfikowano jak się mają ankietowani? Okazało się, że aż 43% badanych, którzy uznali że ulegają dużej ilości stresu niestety zmarło, co doprowadziło do nurtu życia bezstresowego. Trudno się nie zgodzić z takim wnioskowaniem. Na szczęście po pewnym czasie badania poddano rewizji i okazało się, że głównie zmarły te osoby, które uważały że stres jest czymś złym, zaś reszta osób uważała, że "dobry stresik nie jest zły".

"Stres to jest to, co pojawia się, kiedy w grę wchodzi coś, na czym Ci zależy."

Morał z tych badań jak i z całej książki jest taki, że stres jest pomocny i należy go zaakceptować i wykorzystać z pożytkiem dla siebie. Wydaje się to trochę sprzeczne ze współczesną ideologią, ale badania i fizjologia człowieka wskazują na coś zupełnie innego! Najważniejsze jest samo nastawienie do różnych sytuacji stresowych:

 • Stres jest OK = Dobre skutki -> stres zadziała na nas pozytywnie dzięki czemu osiągniemy dobre rezultaty tj. sukcesy, bystrość, siła, pewność siebie.

 • Stres jest NIE OK = Złe skutki -> stres zadziała na nas negatywnie dzięki czemu osiągniemy złe rezultaty tj. choroby, zawały, śmierć, nerwica.

Przykładami dobrego nastawienia mogą być:

 • Starzenie jest OK -> przytoczone w książce Siła Stresu badania, wskazują, że statystycznie osoby z takim nastawieniem żyją o 7 lat dłużej, gdzie zdrowy tryb życia wydłuża średnią długość zżycia tylko o 4 lata.

 • Ludzie są OK -> statystycznie powyżej 55 roku życia częściej umierają te osoby, które uważają, że innym ludziom nie można ufać.

Niejednokrotnie różne sytuacje stresowe wpływają na wytworzenie pętli nawykowej, o której pisałem w artykule poświęconym Budowaniu Nawyków. Użyjmy jednak modelu naszej pętli do analizy graficznej kampanii antynikotynowej.

Pętla Nawyku Stres Palenie Papieros Grafika Antynikotynowa Reakcja Nagroda

Przytoczone w książce badania na temat wpływu grafik antynikotynowych na palenie, wskazały że zostały osiągnięte odwrotne skutki. Dlaczego? Nasz bodziec stresowy (grafika) zostaje skojarzona z reakcją (papieros), wiec aby dokonać redukcji stresu (nagroda) zaspokajamy nasze pragnienie (zapalenie papierosa). Koniec. Bardzo dobrym przykładem tego jak wielką moc ma nasza świadomość, jest książka "Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie" (Allen Carr) - z tego co wiem, to działa!


Stres to wytwór naszej wyobraźni


Jeżeli do dzisiaj sądziłeś, że sytuacje stresowe są czymś czego należy unikać, że jest coś co powoduje że wypadają Ci włosy i przybywa Ci zmarszczek to czas to zmienić.

"Nastawienie psychiczne to przekonanie, które kształtuje naszą rzeczywistość w tym reakcje fizyczne."

Najistotniejszą kwestią jest zmiana kierunku energii. Tak tak wiem, energia i te sprawy to też nie jest moja bajka, ale dajmy temu szansę. W dużej mierze dotyczy to samoświadomości.

"Osiągamy takie efekty jakich się spodziewamy."

Zadziwiającym dla mnie był przytoczony w książce przykład badań nad powiązaniem świadomości i odpowiedzi fizjologicznej organizmu. Losową grupę ochotników, jednego dnia poczęstowano shakiem kalorycznym a drugiego dnia dietetycznym, dokładnie wyjaśniając skład i kaloryczność każdego z nich. Po spożyciu badano poziom hormonu głodu (grelina). W przypadku shakea kalorycznego poziom hormonu głodu był nisko zaś w przypadku dietetycznego wysoko. Nic w tym dziwnego, prawda? Nic, tylko że badani zostali oszukani, i każdy shake miał ten sam skład chemiczny (kaloryczny). Piękny dowód na temat wpływu świadomości na efekty jakich się spodziewamy. Reakcja fizjologiczna organizmu była powiązana z nastawieniem psychicznym na temat shake'a.


Nasze reakcje stresowe i odczucia


Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym jak nasze ciało odpowiada na poziomie fizjologicznym warto wypunktować to co nazywamy stresem. Nazywamy stresem, gdyż tak na prawdę pojęcie stresu zostało wykreowane, a głównie mówimy tutaj o pewnych bodźcach, dla uproszenia nazwijmy je bodźcami stresowymi, które generują pewne odpowiedzi i reakcje w organizmie. Swoją drogą warto wspomnieć, że mianem "dziadka stresu" określa się Hansa Hugo Selye (tzw. dr. Stress), który przez ponad 50 lat badał stres i jako pierwszy wykazał, że wiele chorób jest związanych z niezdolnością do radzenia sobie ze stresem. Zaślepiony był jednak swą ideologią usilnej niwelacji stresu za naszego życia, namawiając do palenia papierosów jako czynników redukujących stres, czy też do unikania jakichkolwiek doświadczeń życiowych (nawet tych pozytywnych).

Reakcje Stresowe, Reakcja na Zagrożenie, Reakcja na wyzwanie, reakcja opieki i przyjaźni, reakcja na rozwój i naukę, odczucia pozytywne i negatywne

Każda z wymienionych reakcji stresowych - reakcja na zagrożenie, wyzwanie, opiekę i przyjaźń oraz naukę i rozwój, w konsekwencji niesie za sobą pewne konsekwencje, pewne odczucia, które temu towarzyszą. Te odczucia mogą być pozytywne - wtedy towarzyszy nam mobilizacja, chęć działania, inicjatywa i wizja sukcesu, lub odczucia mogą być negatywne - strach, wstyd złość. Odczucia pozytywne najczęściej kojarzone są z wyzwaniem a te negatywne z zagrożeniem.


Skoro posiadamy odmienne reakcje w zależności od reakcji stresowej, to czy ten stres jest taki sam? Otóż nie jest! Autorka książki Siła Stresu skutecznie to tłumaczy wspierając się cytowaną literaturą w tym temacie. Każda reakcja daje pewną odpowiedź naszego organizmu a każda odpowiedź daje nam pewne wskazówki, które możemy zaobserwować, aby samemu lepiej zrozumieć siebie i zauważyć z jaką reakcją mamy do czynienia.

Reakcja Stresowa, Odpowiedź stresowa, Obserwacja Stresowa, Zagrożenie, wyzwanie, nauka rozwój, opieka przyjaźń

Nasze reakcje stresowe pomagają nam zaradzić zaistniałej sytuacji. Można wręcz powiedzieć że reakcja stresowa jest to nasz instynkt przetrwania. Relacja jest dosyć prosta, gdy zagrożone są nasze: cele - podejmujemy działania; wartości - zaczynamy ich bronić; popadamy w strach - budzi się odwaga; popełniamy błędy - wyciągamy naukę.


Jak skutecznie walczyć ze stresem?


Najskuteczniejszą metodą na walkę ze stresem jest brak walki. Walka ze stresem działa wręcz odwrotnie do zamierzonych intencji. Kluczową sprawą jest zrozumienie tego, że pewne reakcje stresowe są właśnie tym co ma nastąpić, są reakcją w której nasz organizm przygotowuje nas z fizjologicznego punktu widzenia do nadchodzącej sytuacji.


Każda reakcja stresowa wiąże się z konsekwencją w fizjologii naszego organizmu za co odpowiadają hormony takie tak kortyzol, DEHA, adrenalina, oksytocyna. Odpowiedni ich poziom jest istotny do skutecznego zrealizowania zadania i celu.


Reakcja na zagrożenie

 • wzrost kortyzolu powoduje przekształcanie zmagazynowanych pokładów cukru i tłuszczy w energię do walki i obrony, zostają spowolnione funkcje biologiczne (trawienie, wzrost, reprodukcja), zostają zwężone naczynia krwionośne (na wypadek krwotoku)

Reakcja na wyzwanie

 • wzrost stężenia hormonu DEHA, który jest neurosteroidem, powoduje wspomaganie pracy mózgu, wspomaga odporność mózgu na sytuacje stresowe (tak jak testosteron daje siłę fizyczną), obniża poziom leku, depresji i chorób serca, dzięki niej wyostrzamy zmysły, skupiamy uwagę, mamy lepszą koncentrację, zwiększoną kreatywność, jesteśmy w stanie odnaleźć wszystkie niezbędne informacje w naszej pamięci

Nie ma złych reakcji stresowych! Każda reakcja stresowa jest przygotowaniem naszego organizmu od strony fizycznej i psychicznej do zrealizowania właśnie tego zadania! Źle możemy mówić o stresie tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy omawiane reakcje stresowe są źle rozumiane, źle zarządzane, a wszystkie odpowiedzi naszego organizmu są źle ukierunkowane!


Skuteczne zarządzanie reakcjami stresowymi


Nasz organizm skutecznie przygotowuje nas do środowiska i sytuacji w jakim się znajdujemy, najważniejsza jest świadomość tego jaką reakcję stresową właśnie przezywamy i z czym może się ona wiązać.

"Kortyzol i DEHA są ważne, ale ważne są ich proporcje w aspekcie długofalowych konsekwencji."

Bez wątpienia stosunek dwóch kluczowych hormonów DEHA i Kortyzolu są istotne, gdyż są tzw. wskaźnikiem wzrostu reakcji stresowej. Warto dbać o to aby stosunek DEHA/Kortyzol był duży, gdyż to zapewni nam pozytywne skutki sytuacji stresowych - wysoką odporność psychiczną, dobre wyniki w realizacji celów, koncentrację itd. Za wysoki poziom kortyzolu niestety, w szczególności w długofalowym aspekcie, może mieć dewastacyjne skutki w naszym organizmie (agresja, głód, depresja, osłabienie organizmu itd).


Istnieją dwa łatwe sposoby na to aby bez badań laboratoryjnych wpływać na poziom własnych hormonów stresowych. Nastawienie psychiczne ma dużo większy efekt niż efekt placebo - przytoczone w książce badania wskazują, że sama świadomość o pozytywnym wpływie stresu automatycznie obniża poziom kortyzolu. Pozytywny wpływ pozytywnego myślenia o zdrowiu, rekonwalescencji, chorobie, starości w każdym przypadku przekształca się na dobry wpływ na nasz organizm.


Drugim sposobem jest prawidłowe zarządzanie niewłaściwie wywołanymi reakcjami stresowymi lub reakcjami stresowymi, które nie zostały wykorzystane do realizacji zadania. Reakcje, które ukierunkowują nas do walki i obrony powinny być w taki sposób skonsumowane, jeżeli tego nie zrobimy dojdzie do kumulacji i nawarstwiania się odpowiedzi organizmu, które na nadprzestrzeni lat doprowadzić mogą do chorób serca lub chorób psychicznych w przypadku źle ukierunkowanych reakcji na wyzwania. Najskuteczniejszym więc sposobem jest w przypadku reakcji na zagrożenie odreagowanie fizyczne (np poprzez sport) a w przypadku reakcji na wyzwanie relaks i sen.


Prawidłowe nastawienie do stresu wg. Kelly McGonigal

 1. Doświadczony stres poprawia moje zdrowie i dodaje mi energii

 2. Doświadczony stres zwiększa moją skuteczność i wydajność

 3. Doświadczony stres sprzyja mojemu uczeniu i rozwojowi

 4. Skutki stresu mają pozytywny charakter i można je wykorzystać z pożytkiem dla siebie

Prawidłowa reakcja na stres wg. Kelly McGonigal

 1. Akceptować fakt, że reakcja stresowa miała miejsce

 2. Planować strategię radzenia sobie ze źródłem stresu

 3. Nie sięgać po używki aby wytłumić stres

 4. Szukać informacji, prosić o pomoc / radę

 5. Podjąć kroki aby usunąć lub ominąć źródło stresu

 6. Zrobić najlepszy użytek z sytuacji stresowej, np. okazja do rozwoju osobistego

Trzy etapy radzenia sobie ze stresem wg. Kelly McGonigal

 1. Etap 1 - UŚWIADAMIANIE

 2. świadomość tego, że doświadcza się reakcji stresowych

 3. świadomość rodzajów reakcji stresowych

 4. obserwacja reakcji organizmu na stres

 5. Etap 2 - AKCEPTACJA

 6. potraktowanie reakcji stresowych jak coś na czym nam zależy

 7. znaleźć pozytywną motywację źródła stresu

 8. dlaczego ulegam reakcją stresowym?

 9. Etap 3 - UKIERUNKOWANIE

 10. wykorzystać energię, którą daje nam stres

 11. co możemy zrobić z tą energią?

 12. jak wykorzystać tą energię do danej sytuacji?

"Stres towarzyszy nam cały czas, najważniejsze jest więc, żeby zrobić z niego użytek dla siebie i dla innych"

Paradoks stresu


Autorka książki Siła Stresu podkreśla, że paradoksalnie im bardziej stresujące życie, tym bardziej szczęśliwe. wydawało by się, że te dwa elementy są przeciwstawne, a jednak różne badania wskazują odwrotnie.

"Ludzie którzy są przekonani, że ich życie ma sens częściej się martwią i doświadczają więcej stresu, niż ludzie którym trudniej jest dostrzec sens w swoim życiu."

Duży stres -> daje szczęście, mały stres -> nie czyni ludzi szczęśliwych. Człowiek jest szczęśliwy kiedy jest bardzo zajęty a nawet kiedy są zmuszeni do brania na siebie więcej niż są w stanie zrobić. Udowodniono, że u emerytów brak zajęć powoduje wzrost prawdopodobieństwa depresji o 40%!

"Życie stresowe to życie sensowne, gdyż stres zmusza nas do znajdowania sensu w tym czego doświadczamy."

Stresujące doświadczenia to nie kłopoty z którymi trzeba żyć czy też walczyć, tylko wyznaczone wartości i identyfikacja z problemem. Takie nastawianie transformuje podejście, które wyznacza nowy sens życia. Dlatego nie powinniśmy unikać sytuacji stresowych, a wręcz przeciwnie, powinniśmy je świadomie doświadczać i rozmawiać o nich. eliminacja czynników stresowych sprawi, że będzie mniej "stresu" ale pozbawimy się wartościowych przeżyć.


Błędne koło unikania stresu


Niewidzialnym skutkiem ubocznym unikanie stresu jest wzmocnienie stresu w pętli zwrotnej. Im więcej unikamy sytuacji stresowych tych bardziej rośnie w nas pewne napięcie i frustracja, które powodują spadek wszelkich zasobów dających nam siłę (np. spadek samooceny, wiary we własne możliwości, ujmowanie sobie kompetencji). Dochodzi do zjawiska piętrzenia negatywnego nawyku, które skutkuje ogólnym przytłoczeniem, które znów w konsekwencji prowadzi do unikania emocji - czyli wszystkich możliwych sytuacji stresowych (zarówno tych pozytywnych i negatywnych). Im większa determinacja do unikania stresu tym większe staczanie po równo pochyłej, które niestety ale prowadzi do autodestrukcyjnych zachowań.

Błędne koło stresu, unikanie, napięcie, spadek zasobów dających siłę, przytłoczenie, unikanie emocji, autodestruckaj
"Próba unikania stresu prowadzi do obniżenia percepcji własnego dobrostanu, zadowolenia z życia i poczucia szczęścia."

Transformacja doświadczeń


W drugiej części książki autorka zachęca do budowania wytrzymałości rozumianej jako odwagi aby się rozwijać dzięki doświadczonemu stresowi. Nakłania aby traktować stres jako codzienność, okazję do rozwoju, spotykane przeszkody to nie katastrofy a wyzwania, trudne życiowe sytuacje to powody do bycia w pozycji aktywnej i nie biernej (nie chowania głowy w piasek). Takie nastawienie powoduje budowanie relacji i skłonności do dbania o siebie zarówno fizycznie jak i psychicznie i pozwala gromadzić były aby działać (bycie w pozycji aktywnej).

"Akceptacja stresu to akt odwagi, że wymaga przedłożenia sensu, znaczenia, wartości nad chęć uniknięcia dyskomfortu."

Autorka podkreśla także że umiejętne stresowanie to nie jest obojętność i to nie jest bycie niewzruszonym. Umiejętne stresowanie to pozwolić sobie na obudzenie w sobie fundamentalnych mocnych stron człowieka takich jak ODWAGA - PRAGNIENIE BLISKOŚCI - CHĘĆ ROZWOJU.


Działanie w obliczu różnych sytuacji jest korzystniejsze gdy działamy odczuwając nawet najmniejszy stres niż gdy jesteśmy rozluźnieni, gdyż podwyższony poziom adrenaliny pozwala na utrzymanie prawidłowego podejścia "dam radę" i przynosi zdecydowanie lepsze rezultaty. Negatywna percepcja obniża zdolność wykorzystania stresu jako naszego wewnętrznego zasobu traktując go jak wroga. A jak wiemy ze wcześniej przytaczanych badań - pozytywne nastawienie jest katalizatorem zmian na dobre.


Transformacja to nic innego jak zmiana nastawienia do zaistniałych sytuacji. Jednakże co jest istotne, taka transformacja jest możliwa tylko i wyłącznie w sytuacji, w której już wiemy i jesteśmy świadomi tego w jaki sposób należy postrzegać sytuacje stresowe. W przykładowej sytuacji gdy bodziec wywołuje u nas strach, nie należy mówić sobie "nic się nie uda" a wręcz przeciwnie przetransformować całą sytuację na "dam radę, jest ok". Postepowanie według tej zasady z czasem przyniesie małe sukcesy, które wzmocnią pewność siebie a po czasie pozwolą na przyswojenie stresu i na korzystanie z niego. Pamiętajmy jednak, że samo nastawienie nie sprawi że nagle będziemy wiedzieć "coś" o czym nigdy nie czytaliśmy i się nie uczyliśmy, lub nie będziemy umieć "czegoś" czego nigdy nie praktykowaliśmy.

"Unikanie przyczyn lęku tylko go potęguje i nasila obawy przed nim w przyszłości."

Unikanie przyczyn lęku wzmaga i potęguje lęk i stres związany z tą przyczyną. Transformacja tego podejścia mówi abyśmy zaakceptowali przyczynę lęku, ją rozumieli i tym samym zredukujemy jego negatywne skutki, które przełożą się na wymierne dla nas korzyści.


Ukierunkuj emocje z zagrożenia na wyzwanie


Kelly McGonigal w książce Siła Stresu udowadnia, że w zależności od naszego nastawienia, na każdą sytuację stresowa możemy reagować dwojako, jak na reakcję na zagrożenie lub wyzwanie. Osoby, które znacznie częściej odbierają sytuacje stresowe jako wyzwania mają udowodnioną statystycznie lepszą fizjologię z wiekiem i bardziej obszerny mózg na starość. Wszystko tak naprawdę jest zaszyte w naszych emocjach, jeżeli nauczymy się je rozpoznawać i odpowiednio przypisywać do odpowiednich reakcji. Mamy wtedy szansę na transformację tych emocji, które wskazują, że reagujemy jak na zagrożenie na te, które towarzyszą wyzwaniom.


Emocje Stres, Reakcja na wyzwanie, reakcja na zagrożenie, budowanie odporności na stres, hormony stresu

Podczas każdej sytuacji stresowej w ułamku sekundy dokonujemy oceny sytuacji przez pryzmat kilku parametrów tj. zdolności radzenia, doświadczenia, analizy sytuacji, analizy naszych zasobów. W przypadku gdy sytuacja przewyższa nasze zasoby ulegamy reakcji na zagrożenie a w sytuacji gdy nasze zasoby są wystarczające doznajemy reakcji na wyzwanie. Jako nasze zasoby należy rozumieć znajomość naszych mocnych stron, refleksję nad przygotowaniem do zadania, analizę naszego doświadczenia oraz świadomość wsparcia innych osób. Ponadto jako nasz zasób należy dodać świadomość własnej reakcji stresowej, co może mieć znacznie większy wpływ na realizację zadania niż wszystkie inne zasoby!

"Przekształcenie reakcji stresowej może znacząco wpłynąć na Twoją fizjologię i zmienić strach w odwagę a zagrożenie w wyzwanie."

Sytuacje stresowe a bliskość innych osób


Niektórzy z nas automatycznie w sytuacjach stresowych szukają wsparcia oraz bliskości innych osób. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wsparcie emocjonalne ukierunkowuje nas tu: postawie przyjacielskiej, słuchaniu innych, zachęca do wspólnego spędzania czasu. Wzmacnianie więzi międzyludzkich powoduje wzrost ufności, szczerości, chęci pomocy i rodzi gotowość do ryzyka własnym dobrostanem, a co najważniejsze i co zostało udokumentowane badaniami - troska rodzi odporność psychiczną!

Pragnienie bliskości jako instynkt przetrwania jest równie silny jak reakcja walki lub ucieczki."

Jedną z reakcji stresowych, zraz obok reakcji na wyzwanie i zagrożenie jest Reakcja Opieki i Przyjaźni. Tutaj możemy albo przyjąć postawę wspierającą (słuchanie innych, wzrost ufności, chęć opieki, wspólne spędzanie czasu) lub postawę obronną (instynkt przetrwania, reakcja walki/ucieczki, postawa agresywna, postawa egoistyczna). Ponownie naszym naturalnym regulatorem, którą postawę wybierzemy, jest jeden z hormonów - tym razem oksytocyna. Oksytocyna, jako hormon odpowiadający za otaczanie opieką innych sprawia że przy jej wzroście wzrasta empatia, zaufanie i wyciszeniu ulegają obszary strachu co zwiększa odwagę. Przy podejmowaniu decyzji, w różnych reakcjach stresowych istotna jest także dopamina - stymuluje ośrodek nagrody, jej wzrost to wzrost motywacji i spadek strachu, pozwala optymistycznie podejść do zadania; oraz serotonina - stymuluje ośrodek dopasowania, jej wzrost wyostrza percepcję, intuicję i samokontrolę, pomaga także podjąć decyzję jak działać aby podołać zadaniu i osiągnąć wymierne rezultaty.


W sytuacji gdy paraliżuje nas strach związany z cierpieniem innych, należy go przetransformować w nadzieję dzięki czemu będziemy jej doświadczać a tym samym bliskości innych osób. Ważna jest także koncentracja na celu, a dokładnie koncentracja na celu wyższym a nie osobistym, czyli utożsamianie się z tą ideologią.


Koncentracja na celu wyższym:

 • lepsze wyniki, duża nadzieja, ciekawość, inspiracja, ekscytacja

 • kumulacja emocji daje radość i zadowolenie z życia

 • wsparcie społeczne -> szacunek i bycie lubianym

 • gdy realizujemy cen nadrzędny, gdy pomagamy innym

Koncentracja na celu osobistym:

 • poczucie zgubienia, niespokojność, złość, zazdrość, samotność

 • kumulacja emocji skutkujących depresji

 • utrata wsparcia -> bycie nielubianym, odrzucenie

 • gdzie skupiamy się wyłącznie na własnych korzyściach, celach osobistych


Kiedy stres jest faktycznie szkodliwy?


Z książki i z moich notatek można wywnioskować, że tym całym stresem to nie ma się co przejmować? Właściwie to tak ale jak niejednokrotnie pisałem, wszystko zależy od nastawienia i zrozumienia swoich reakcji stresowych, emocji i chęci budowania odporności psychicznej.

"Stres jest szkodliwy, poza sytuacjami kiedy, nie jest."

Kelly McGonigal zachęca do odpowiedzenia sobie na trzy pytania:

 1. Czy masz wrażenie, że stres Cię przerasta?

 2. Czy stres izoluje Cię od innych ludzi?

 3. Czy stres wydaje Ci się zupełnie pozbawiony sensu i sprzeczny z Twoją wolą?

Jeżeli na powyższe pytania, odpowiedziałeś "Trzy Razy TAK", to w Twoim przypadku skutki stresu będą z dużym prawdopodobieństwem negatywne. Myślę, że już wiesz co zrobić, transformuj odpowiedzi na "Trzy Razy NIE" a korzyści przyjdą prędzej czy później.


W ramach ćwiczeń budowania odporności psychicznej i świadomości stresowej, wyznacz sobie świadomą ekspozycję na bodźce stresowe. Przemyśl co budzi w Tobie reakcję na zagrożenie - może rozmowy z innymi ludźmi? może publiczne wystąpienia? Zaplanuj więc działania i świadomie podejmij się realizacji tych celów! Podczas zadania zwróć uwagę na reakcję Twojego organizmu, nastaw się pozytywnie, wykorzystaj reakcję organizmu do osiągnięcia celu. Wzmocnisz efekt budowania odporności psychicznej jeżeli porozmawiasz o stresie i emocjach które wystąpiły przy realizacji tego zadania z innymi osobami. Przeprowadź szczerą autorefleksję po całym zadaniu.


Ocena książki - Siła Stresu - Kelly McGonigal

 1. Okładka & Estetyka - 0,5/1 - okładka i wykonanie są estetyczne, ale nic poza tym, książka sama w sobie "po okładce" nie przyciąga wzrokiem. W księgarni raczej pominął bym ją wzrokiem.

 2. Struktura & Przejrzystość - 1/1 - książka jest logicznie podzielona na dwie główne części a każda podzielona na rozdziały które korelują zawartością.

 3. Merytoryka & Cytowania - 1/1 - w książce znajdziemy dużo treści popartych licznymi odniesieniami literaturowymi, co bardzo cenię, gdyż wiem, że nie są to jedynie domysły autorki ale twarde fakty, które w takim temacie są dość śliskim tematem. Pozwala to sądzić, że książka jest na prawdę merytoryczna. Osobiście brakuje mi jedynie jednego rozdziału w którym by były zebrane i opisane hormony stresu z fizjologicznego punktu widzenia.

 4. Jakość przekazu - 0,5/1 - książkę czyta się dość lekko i przyjemnie, nie ma w niej zbytnio wielu słów nasączonych kolokwializmem. Jednakże momentami, w szczególności w 2 części o Transformacji Doświadczeń, odnosiłem wrażenie, że autorka szukała trochę na siłę materiału by zbudować tą część książki.

 5. Zaspokojenie potrzeb - 1/1 - książka w 100% oddaje zamiary. Dostarcza informacji i treści na temat tego jak stres wpływa na ludzi organizm i jak należy tym stresem świadomie zarządzać aby uzyskać korzyści.

 6. Praktyczność - 1/1 - książka i jej treść wręcz podaje jak na dłoni co należy robić aby prawidłowo zarządzać stresem co nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi.

 7. Unikatowość - 1/1 - o stresie w Internecie można znaleźć wiele materiałów, wystarczy w wyszukiwarkę google wpisać "stres" i spojrzeć na grafiki, które aż emanują i krzyczą do nas "stres jest zły!". Książka daje inny, naukowo poparty punkt widzenia.

 8. Ponadczasowość - 1/1 - opisany sposób rdzenia sobie ze stresem można zastosować w każdym miejscu, czasie, etapie życia.

 9. Autoreklama - 1/1 - autorka w książce nie zachęca i nie nagania na własne inne produkty (choć była to jej pierwsza książka).

 10. Cena vs. Jakość - 1/1 - książka o niezbyt wygórowanej cenie, plusem jest dostępność w Legimi w pakiecie.

Ocena końcowa 9/10

Ocena książki Siła Stresu Kelly McGonigal

Czy warto przeczytać książkę Siła Stresu?


Jeżeli poszukujesz książki, która uargumentuje i pokaże Ci dlaczego stres jest dobry, dlaczego nie należy uciekać od stresu a go zrozumieć, zaakceptować i wykorzystać do osiągania sukcesów, to jest to obowiązkowa pozycja na Twojej liście. Jeżeli natomiast poszukujesz książki, która powie Ci co robić aby wyzbywać się stresu, aby żyć w świecie pozbawionym bodźców stresowych to też powinieneś przeczytać tą książkę, gdyż zwyczajnie zmienisz zdanie!


Gdzie kupić książkę Siła Stresu - Kelly McGonigal


Oczywiście zachęcam Cię do skorzystania z poniższego okna w którym znajdziesz zawsze aktualną porównywarkę cen wybranej pozycji literaturowej, dzięki czemu możesz kupić najtaniej w ulubionym sklepie. I tak, dobrze się domyślasz, jest w nim ukryty link referencyjny, dzięki któremu uzyskam niewielką prowizję. Jest to chyba uczciwe podejście Czytelniku skoro po przeczytaniu mojej recenzji nabrałeś ochotę na zgłębienie tej pozycji literaturowej? Zapraszam!

 

Jeżeli dotrwałeś czytelniku do końca to serdecznie Ci dziękuję! Jeżeli masz jakieś uwagi, a może chcesz się czymś podzielić to zapraszam do komentowania lub kontaktu ze mną! Będę wdzięczny również za wszelkie polubienia oraz udostępnienia!

 

Pozdrawiam, Atomowy !